.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


TeknoPort- Gökmen Eriş


Rüzgar Parkları, Dalga Çiftlikleri, Med-Cezir Tarlaları !

Deniz ve rüzgar gibi tabiatın kusursuz dengeleri içindeki akışlar, aslında enerji olarak açığa çıkmaktadır. Tabiatın doğal akışından elde edilen enerji, yenilenebilir enerji olarak adlandırılmaktadır.


Bu tür yenilenebilir enerji kaynakları, enerji kaynağından alınan enerjiye eşit oranda veya kaynağın tükenme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesi ile tanımlanabilir. Örneğin, güneşten elde edilen enerji ile çalışan bir teknoloji bu enerjiyi tüketir, fakat tüketilen enerji toplam güneş enerjisinin yanında çok küçük kalır. Boşa giden bu sonsuz enerjinin, günlük hayatımıza yönlendirilmesi gelişmiş bilimsel yöntemler ile mümkündür. Bu amaçla günümüzde çeşitli rüzgar parkları, dalga çiftlikleri ve gel-git (med-cezir) tarlaları kurulmaktadır.

 


• Rüzgar türbini parkı
ABD’nin Teksas eyaletinde 2006’da faaliyete geçen Horse Hollow rüzgar türbinleri parkı, dünyanın en büyük rüzgar enerjisi parkı olarak kayıtlara geçmiştir. Dallas yakınlarındaki park 19 bin hektar alanı işgal etmekte ve her biri 775 megawat gücündeki 421 türbinden yılda 525 gigawatt/saat elektrik üretmektedir.  2012’de Oregon’da açılması planlanan ikinci bir parkta 800 megawatt’lık 303 türbin yer alacak. Avrupa’da ise, 2020’de İsveç’te 4 gigawatt gücünde 1.101 türbinlik bir park açılması planlanmaktadır.• Deniz dalgalarından elektrik üretimi
Fransa’nın Rance bölgesinde kurulu gel-git tarlası, kendi alanında dünyada bir ilk.. 332 metrelik bir baraj içeren tesis, deniz dalgalarından elektrik enerjisi üretiyor. Bu tesis için Rance’ın seçilmiş olmasının sebebi, bölgede meydana gelen çok güçlü gelgit (met cezir) olayı: Denizin iki seviyesi arasındaki fark 8 metreyi bulmaktadır. Rance’ın seçilmesinin ikinci özelliği ise, tesisin akarsu gücünden de yararlanabilmesi. 240 watt’lık 24 türbin her iki yönde de çalışıyor ve hem gelgitin hem de barajda tutulan nehir suyunun yarattığı güçle yılda 500 gigawatt/saat elektrik üretiliyor.

 

Benzer bir proje için Oregon Üniversitesinin çalışmasını örneklemek mümkün. Bu projede manyetik şamandıralar deniz yüzeyine yerleştirilerek, dalgaların enerjisi optik kablolar ile taşınarak elektriğe dönüştürülüyor ve sahildeki yerleşim birimlerinin enerji ihtiyacı için kullanılıyor.

 
• Ayakları denizde rüzgar türbinleri
Danimarkalılar, Kuzey Denizi’nde kıyıdan 32 km açıkta inşa ettikleri Horns Rev 2 offshore rüzgar türbini parkı ile Ingilizler’i geride bıraktılar. 2009 Eylül ayında hizmete giren park 800 gigawatt elektrik kapasiteli 91 rüzgar türbininden oluşuyor. Bu da 250 bin hanenin elektrik tüketimine eşdeğer bir rakam. Parkta, çalışanlar için, 24 kişilik de bir platform mevcut, adı Poseidon. Bu dev tesisin Danimarka’ya maliyeti 670 milyon dolar. Bu arada Ingilizlerin de London Array’e inşa edilmekte olan yeni tesisi 2012’de devreye girecek ve yıllık 1.000 megawatt elektrik üretecek.• Açık denizde dalgaların enerjisi
Her biri 150 metre uzunlukta 3 dev deniz yılanı, Portekiz açıklarında, Porto kentinin kuzeyinde yüzüyor. Bu sadece Aguçadoura hidrolik dalga çiftliği. Çelik yılanların her biri, birbirine menteşelerle bağlı 4 parçadan oluşuyor. Bu parçalar, denizin hareketiyle, dalgalarla birlikte ayrı ayrı hareket edebiliyor. Böylece dalgaların hareketini daha iyi ‘kullanabiliyor’. Her parçanın üzerinde 4 kürek var. Bu kürekler dalgalarla beraber hareket ederken bir akümülatöre baskı yapıyor. Bu baskıyla hareket eden yağ bir hidrolik motoru çalıştırıyor. Burada üretilen elektrik, deniz dibinden geçen optik kablolarla sahildeki bir istasyona taşınıyor. 4 deniz yılanının toplam elektrik üretim kapasitesi ise 2,25 megawatt.• Deniz Ortasında Bir Rüzgar Değirmeni
İrlanda’nın Strangford Lough sahillerinin açığında kurulu olan SeaGen türbinleri, offshore rüzgar türbini ile deniz türbini karışımı bir teknik kullanıyor. Bu türbinler, denizin gelgit hareketini, elektrik enerjisine çeviriyor. Okyanus dibine demirli olan türbin, rüzgar değirmeni prensibiyle çalışıyor. Her biri 20 metre uzunluğundaki pervaneleri dakikada 10-15 tur atıyor. Sudayken, bu pervaneler maksimum 1,2 megawatt elektrik üretiyor. Bu, birkaç evin tüketimine eşdeğer. Türbinler günde 20 saat çalışabiliyor.

 


Kaynaklar :
http://www.linternaute.com/science/environnement/energie-renouvelable/
http://www.windenergyplanning.com/category/offshore-wind-turbines/
http://www.greenwisebusiness.co.uk
http://www.hurriyetemlak.com
http://newenergydirection.com

 


Gökmen Eriş'in Önceki Yazıları

 

Denizde Kuru Kalmak - Aralık 2008

Güzeller İçinden - Ocak 2009

Olimpiyat Gururumuz - Nisan 2009

Güneşimden Kaç - Ocak 2010

Denizden Su Çıksa - Nisan 2010