.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


Sağlık Köşesi - Haluk Erkoçak

 

- Oksijen Yaşamın Vazgeçilmez Soluğu-

 

Oksijen güneş sistemimizde, bilinen formalardaki yaşamın sürebilmesi için gerekli olan en önemli kimyasal oluşumdur. O atmosferimizin dış tabakasında seyrelerek ozonu oluşturur. Ozon tabakası sayesinde güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunuruz. Yine atmosferde solunabilir gaz olarak, vücudumuzda ise hücresel düzeyde kullanıma hazır olarak bulunur. Hücrelerimizdeki oksijen seviyesi, sağlıklı olmamız veya hastalıklı durumda olmamızı sağlayan sebeptir.  

Oksijensiz ortamda yaşayan bazı bakteriler dışındaki daha gelişmiş hayvanların yaşamları tamamen oksijen sağlanmasına bağlıdır.

Oksijen vücudumuzdaki besin maddeleri ile hücresel ortamda birleşerek bunların oluşturduğu enerjinin serbest kalmasını sağlar. Biraz daha ayrıntılı söylemek istersek. Hücrenin son enerji kaynağı aşaması olan ATP’nin oluşumunu sağlar. ATP’nin kalsiyumla indirgenerek oluşturduğu enerjide hücresel, organsal bedensel işlevlerin sürmesini sağlar.

Güncel dilde genellikle bir egzersiz türünün adı olarak kullanılan  aerobic sözcüğünde, aslında besinlerin vücudumuzda oksijenle birleşerek enerjiye dönüşmesini tanımlayan sözcüktür. Burada hazır aerobicten söz etmişken, hareketsizlikten kaynaklanan fazla vücut yağlarından kurtulmak için, sabah kahvaltısı öncesi açık havada bol oksijen soluyarak yapılan 30-40 dakikalık orta tempolu yürüyüşlerin çok etkili olduğu American Sport Medicine College’in bir araştırmasında kanıtlanmıştır. 

İnsanlar ilaçlar, gıdalardaki katı maddeleri veya çevre kirliliğine neden olan maddeler vs. şeklinde olsun, giderek artan biçimde, çeşitli vücuda yabancı kimyasalların etkileri altında kalmaktadırlar. Bu durum bekli de insanların karşısına çıkan en önemli sorundur.

Bu olumsuz etkilerden vücudumuz çok karmaşık önlemlerle kendini korumaktadır. Oksijen vücudumuzun kendine zararlı yabancı maddelerle karşı verdiği savaşta en fazla gereksinim duyduğu ana maddedir.

Aşırı yorucu bedensel eylemlerin ve zehirliyi maddelerin hücrelerde oluşturduğu harabiyet ve kirliliğin yegane temsilcisi oksijendir. Oksijen azlığı veya yokluğu beyin ve kalp gibi öncelikli hayati fonksiyonları olan organlarımızda kalıcı tahribattan ölüme dek gidebilecek sonuçlar doğurmamaktadır. Beyin ve sinir sistemimizin normal çalışabilmesi sürekli ve yeterli oksijen sağlanmasına bağlıdır. Kapalı iyi havalandırılmayan ortamda baş ağrısı oluşması, böyle bir ortamda egzersiz yapıyorsak yorgunluk belirtirlinin erken ortaya çıkması oksijen yetersizliğinin neden olduğu belirtilerdir.

 

Bilim adamları ve sağlık uzmanları, yeterli oksijenin sağlıklı bir vücut sağlıklı düşünme yeteneği açısından önemini yeni yeni ortaya çıkarmaktadırlar. Çevre kirliliği ve doğanın tahribi yaşam için en değerli şeyler olan soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu hatta yiyeceklerimizi bizden çalmaktadır. Henüz var olan oksijen kaynaklarının sağladığı, bu tatsız, kokusuz, renksiz görüntüsüz ama yaşamın sürmesi için gerekli maddeyi bir kez yok olduktan sonra tekrar oluşturmak şimdiki durumunu korumaktan çok daha zordur. Bu uyarıyı da birilerine yaptık. Yakın zamana kadar oksijen almanın bilinen tek yolu soluk almaktı. Fakat şimdi araştırmacılar oksijen atmosferindeki diğer gazlarla karışmış durumundan ayrılarak tablet, sıvı veya başka formlarda vücutta kullanılabilir biçimde alınabileceğini ileri sürmektedir.

 

ABD’de kendi alanında prestiji yüksek bir kuruluş olan Robert W. Braoford Araştırma Enstitüsünden tıp doktoru Rodrigo Rodrigez (Aynı zamanda American Biologic Hospital’ın tıbbi yöneticiliğini yapmaktadır.) şu sonuca varmıştır: Oksijen vücudu zehirleyici  olmayan faydalı bir formda muhafaza edebilmektedir. Amerika’da bazı kuruluşlar bu konuda Pazar araştırmasına bile başlamışlardır. Gelişmiş teknolojinin sağladığı olanaklarla oksijenin sıvı veya tablet olarak, kullanılabilir uygun dozlarda, tıbbi otoriteler tarafından kabul görmüş üretimi geliştirilmektedir. Oksijen terapisi konusunda ABD’nin otorite olarak kabul edilen ve aynı zamanda kullanılabilir formda oksijen üretiminin öncülerinden olan Ed Mc Cabe doğal değişmez denge arayışları içinde oksijenin henüz tam anlaşılmadığını, insanların yeterli oksijen alımının sağlıklı kalmak ve vücudun doğru gelişimi üzerindeki etkisini kavrayamadıklarını söylemektedir. Halen vücudun kendini oksijenle temizlemesini kullanılabilir formda oksijenle yardımcı olarak vücut sağlığının korunması konusundaki çalışmalarını sürdürmektedir. Kullanılabilir formdaki (tablet, sıvı, gaz) oksijen, bir ilaç olarak sınıflandırılamaz ve şimdilik herhangi bir hastalık ve sağlık problemi için tıp otoriteleri tarafından önerilmektedir

Fakat Mc Cabe ve Rodrigez gibi araştırmacıların elde ettikleri sonuçlar göstermiştir ki. Kişinin kanında oksijen miktarının yükselmesi oksijenle vücudunun temizlenmesi ve hücrelerin yeterli oksijen bulundurulmasını sağlamıştır.

Bu öncülerin deneylerinden sonra yapılan pek çok araştırmalar da, havadan alınan ek olarak tablet, sıvı vs. olarak üretilmiş oksijen alımının, vücutta oksijenlenmeyi arttırarak yaşam kalitesini önemli ölçüde yükselttiği kanıtlanmıştır. Gerek sıradan insanlarda, gerekse sporcularda oksijen içme suyu gibi sıvıları temizleyebilir. Deneyimli gezgin ve tatilciler özellikle az gelişmiş ülkelerde içme suyundaki bakteri ve organizmaları tablet sıvı oksijen kullanarak öldürür, kirli suların vücutta neden olduğu çeşitli enfeksiyonları önlemiş olurlar.

 

Su, meyve suyu ve süt gibi sıvılarda bulunabilecek ölmüş bakteriler, kimyasallar, tortu ve kloru oksijen tabletlerinin veya sıvı oksijenin ortadan kaldırdığı, etkisiz hale getirdiği görülmüştür. Uzun süre depolanmış sıvılarda da oksijenin zararlı kalıntıları etkisiz hale getirdiği kanıtlanmıştır. Baylor Research Foundation’ın bir araştırma raporuna göre, oksijen çeşitli formlarda oksijensiz ortamda yaşayan zararlı bakterileri öldürmek için mükemmel bir seçenektir. Vajinal enfeksiyonlarda ve düzensizliklerde oksijen ile zenginleştirilmiş su şırınga etmenin iyileştirici etki yaptığı aynı raporda belirtilmiştir. Düzenli egzersiz yapan sigara vs. türü kirleticileri kullanmayan kimselerin oksijen emme ve taşıma yetenekleri yüksek olur. Böylece vücutlarını kirleticilerden temizler, bunların zararlarından daha az etkilenirler. Metabolizmaları oksijen yardımı ile yeterli enerji üreteceğinden, kendilerini daha iyi hisseder tüm vücut fonksiyonlarını daha verimli yerine getirirler. Vücudumuzun hemoglabin üretimine yardımcı olmak için demir içeren gıdaları yeterli olarak tüketmeli, zorunlu kalırsak tablet vs. formda da demir almalıyız. Ayrıca vücut temizlenmesinde oksijenin işlevlerine dolaylı olarak katkıda bulunabilmek için A, E ve C vitaminleri, selenium minerali inosin tabletleri özellikle kirli havalı ortamda bulunanlar için önerilebilir. Tabi bunları kullanmadan önce bir doktora veya sağlık uzmanına danışmamız gerektiğini de hatırlatalım.

 

Sağlıklı ve oksijenli günler dileği ile.

 

Haluk Erkoçak 

Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Eğitim Komisyonu Üyesi

 

     

Kaynaklar:

Encyclopedia of Medicine (The American Medical Association)

Tıbbi Fizyoloji (Guyton)

Harper’ın Biyokimyası Vitamin Express Tüketici Bülteni (Sanfirancisco 1997)

Joe Weider’s Flex Magazine (1993 Haziran)

 


Haluk Erkoçak'ın Önceki Yazıları

 

Isının Bedensel Verimliliğe Etkileri - Aralık 2008