.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


Kişisel Gelişim ve Yelken - Mehmet Özçetin


Yelken Sporu ile Hayata Yeni Bir Bakış !

 

Merhaba sevgili okurlar,

 

Yaşamımız boyunca kişisel gelişim konularına kafa yorup kendimizi daha ileri nasıl taşırız sorusuna cevap aradığımızda, hem beden, hem de ruh sağlımız açısından spor faaliyetlerinin öneminin büyük olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

 

Kuşkusuz neredeyse  bütün spor dalları  insanı her alanda  aktifleştiriyor, kişisel gelişimine kattığı güzelliklerle sağlıklı bir yaşamın kapısını aralamamıza neden oluyor. İnsanın gelişiminde ki  en önemli  unsurlardan biri proaktif olmak. İşte bu sayıda ben de  sizlere amatör bir denizci ve yelken sporcusu olarak, yelken sporu ve  çok az da olsa yelkenli tarihi hakkında bilgiler paylaşacağım. Bunu yaparken amacım, elbette  yelken  sporunu  ve  bu sporu diğer sporlardan ayıran temel özellikleri sizlere aktarmak ve bir an önce bu spor dalına  ilgilinizi çekmeyi sağlamak olacak.

 

 

Sevgili dostlar,

İnsanlığın var olmasında, gelişmesinde deniz kültürünün elbette çok önemli yeri bulunmaktadır. İnsanların doğa olaylarından etkilenmesi onları doğaya çekmiş ve doğayı daha iyi  tanımalarına neden olmuştur. Deniz kültüründe çevreyi ve doğayı koruyup kollamak ve gelişimi için uygun koşulları gözetmek gerekir. Yelken sporunun en büyük özelliklerinden biriside doğa dostu bir spor olmasıdır. İçme su havzalarında dahi suyun alındığı yere 300 metre mesafeye kadar, sadece yüzme ve yelken sporu yapılabilmektedir. Yelken tamamen rüzgâr gücünü kullanarak sevk ve idare edilebilen, adrenalini ve dinginliği yüksek olan bir spordur.

 

Yelken Sporu aslında Özgüven, Ânı Yönetme, Takım Ruhu, Altıncı His, Stratejik Düşünme ve Adrenalin demektir. Yelken sporu disiplini ve çalışma prensibi olarak tam bir doğa sporudur. Doğanın temelini oluşturan üç ana unsurdan kara, hava ve denizi kullanma  fırsatını verir. Aynı zamanda bir yelken sporcusu diğer spor dallarına oranla ortalama 300 kat bilgiyi ve veriyi değerlendirmek durumundadır. Bunları yapmasına vesile olan unsurlar ise su, rüzgâr, hedef, rakip, tekne, zaman ve kendisidir.

Yelken, doğa ile beraber uyum ve ahenk içerisinde onunla birlik olmayı, doğanın verdiği imkânları sonuna kadar kullanmayı ve onu yönetmeyi öğretir. Yelkeni öğrenmenin başlangıç yaşı altı  olsa da, sonlanma yaşının bir sınırı yoktur. Bir yelkenliyi  kullanmak zor olmadığı gibi,  sizi aynı anda  birçok değerlendirme yapma ve karar vermeye zorlar. Sonuç; öz güven, altıncı his, stratejik planlama, takım ruhunu, anı yönetme ve özgürlük duygusudur. Bir an için düşünün, bütün güvenlik önlemleri alınmış, altı yaşında bir çocuk, tek başına, küçük bir yelkenlide ve suyun ortasında, hiç kimseye ihtiyaç duymadan, her şeyi tek başına karar vererek sevk ve idare ediyor. Bununla da kalmıyor. Belirlenen hedefe yarışarak, rüzgârı, yelkeni ve dümenini kullanarak ulaşıyor. İşte bu müthiş bir özgüvendir.

 

Denizde rüzgâra karşı yol almak (orsa seyri) insana inanılmaz bir özgürlük duygusu verir, devamında ise onu yönetmek üzere yapmanız gereken sorumluluklarınız vardır, bu da sizi anı yönetmeye ve disiplinli olmaya sevk eder.

 

Araştırmalar Optimist yelkenli sınıfına altı veya yedi yaşlarında başlayan çocukların öğrencilik hayatlarına bakıldığında, oldukça başarılı olduklarını gösteriyor. Aynı başarı okul hayatından sonra iş ve aile yaşamın da artarak devam ediyor. Çünkü onlar, yönetmeyi, küçük veya önemsiz görünen unsurların büyüklüğünü, sevgiyi, korumayı ve paylaşmayı her yönüyle yaşayıp yaşatıyorlar. Bütün bunlarla birlikte var olma nedenlerinin en önemli öğesi olan doğayı, insan için tanıyıp, anlayıp, korumayı ve birlikte yaşayıp yaşatmak için de sonuna kadar mücadeleci olmayı içselleştiriyorlar.

 

Orsa seyrinde (rüzgâra karşı yol alma) adrenalin sizden bir adım öndedir. Pupa seyrinde ise rüzgârın içerisinde rüzgârla beraber yol aldığınızdan oldukça dingin bir ruh hali içinde olursunuz.

 

Yelken Sporu her yaştan sporcu için hem mükemmel bir spor hem de en keyifli zaman değerlendirme aktivitelerinden biridir. Suyun üzerindeki dünyayı keşfetmek sandığınızdan daha kolay ama bir o kadar da heyecanlıdır. Yelken yapıyor olmak, sınırsız engin mavilikleri, yeşille mavinin buluştuğu berrak koyları, müthiş gün batımlarını, taze balığı, dalmayı, yeni yerler görmeyi ve yenidünyaları tanımayı beraberinde size bahşeder. Bir şeylere başlamayı ertelemek için pek çok  nedeniniz olabilir,  ama  unutmayalım ki en önemlisi, nedenleri bir kenara koyup, başlamaktır. Hem de biran önce başlamak. Ertelemek aslında yaşamı ertelemektir. Yaşam ise ertelenmeye gelmez, çünkü tekrarı veya geri dönüşü imkânsızdır.

 

Herkesin yaptığı işlerde bir referans noktası vardır. Bizler için referans noktası kişisel gelişime katkı sağlayacak her ne ise onu bulup onunla yaşamımızda yol almaktır.  Kişisel gelişime en çok katkısı olan doğa sporu geniş kapsamlı olarak araştırıldığında, karşımıza  çıkan ilk spor dalı yelken sporudur. Başarılarımızı destekleyecek en önemli kaynaklardan birisi olarak görülmektedir.

 

 

Bakınız, büyük şirketlerden birinin insan kaynakları bölümü, 10 yılın üzerinde kendileriyle çalışan  orta düzey yöneticilerine, yelken eğitimi aldırıp yarışlara katılmalarını sağlamış. Bir yıl boyunca  ölçülen performanslarında ise yüzde 60 oranında bir artış olduğu gerçeğini ortaya  çıkarmış. Elbette bu örnekleri çoğaltmak mümkün. İlk bakışta benim için de yelken sporu ile ilgilenmek ve Ankara da yaşıyor olmak bir çelişki gibi gelmişti. Ancak gerçeğin çok başka olduğunu gördüm. Başkentimizin  2000 yılında kurulmuş ve bugün 174 lisanslı sporcusu bulunan bir yelken kulübü var. Ankara Yelken Kulübü, Gölbaşı Mogan gölünde temel eğitimler veren çok başarılı bir spor kulübü. Bizler Ankara da, Nisan ayından Ekim ayına kadar üstelik ulusal yarışlar dâhil yelken yapabiliyoruz.

 

Dostlar unutmayın siz neye hazırsanız o şey de sizin için hazır oluyor.

 

Yelkenliler İnsanlık tarihinin gelişiminde en önemli araçlarından birisi olmakla kalmamış bütün tarihe tanıklık etmişlerdir. Bu zaman diliminde dünya tarihinin gelişimi ve değişimine yön vermişler, ekonominin, askeri alanın, kültür etkileşiminin ve habitatın gelişiminde lokomotif olmuşlardır.

 

Engin denizlerde kuğu gibi süzülen masum araçlar olmayarak, denizlerdeki savaşların tarihini belirleyen, ülkelerin sınırlarını değiştiren deniz araçları da olmuşlardır. Tarih bu zamanda insanlığın gelişimine başka bir gözle bakmayı gerektirir. Kara parçalarına bağlı yaşayan insan uygarlığının, bilim ve teknikteki gelişmelerinin denizlere yansıması ile yelkenli gemiler de gelişimini sürdürmüştür. Küçükte olsa yelkenlilerin tarihteki varlığına ilişkin bilgilere değindikten sonra, diyorum ki, sizce de geleceğimiz olan çocuklarımızın başarılarının  uzun soluklu olması için,  kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamalıyız değil mi?

 

Bağımsız, özgüvenleri yüksek, güçlü bir nesil için elbette yapılacak pek çok şey vardır. Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki yelken sporu insanın fiziksel ve duygusal gelişimine katkı sağlayan önemli bir aktivite. Hayatlarımızın bir yerine, başarı için, gelişim için, kültür için konulması gereken ve aslında isterseniz hiç de  uzak ve zor olmayan yelken sporunun varlığını önemseyelim. Bu aktiviteyi sadece bir hobi olarak veya hoşça vakit geçirmek için değil, kişisel gelişime olan katkılarını, kendimize daha çok referans alalım.

Hadi gelin hep beraber inanalım, başarı için, gelişme için, kültür için, geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizin için, suya kıyısı olan her yerde yelken kulüpleri var olsun ve onlar bu kaynaktan beslensin.

 

"Bazıları Bakar, Bazıları Yapar" derler,  umarım bizlerde hayatı seyreden değil, yaşayan ve yaşatanlardan oluruz. Unutmayınız Yelken sporu bir kitle sporudur. 7'den 77'ye herkes yapabilir. İster yelken yarışlarda ciddi bir spor disiplini olarak yapın, ister gezi, ister eğlence amaçlı. Ama yapın, yaptırın. Kararlarımızı ertelemeyelim, ötelemeyelim.

 

Biz yelkencilerin dediği gibi, “Rüzgârınız bol, puruvanız neta olsun.”

 

Sağlıklı ve aktif kalınız.

 

 


Mehmet Mustafa ÖZÇETİN

1969 Ankara doğumlu, Kamuyönetimi mezunu, Strateji Geliştirme, Stratejik Yönetim ve Planlama, Kalite Yönetim Sistemi konularında özel sektörde, kamuda aldığı eğitimleri ve denyimleri bulunmakta. Türkiyede ilk kez 2012 yılın da yapılan, Pirat sınıfı yelkenli bayanlar şampiyonası ve Üniversiteler arası Pirat sınıfı yelkenli şampiyonasının düzenlenmesinde ve bu yarışların Ankarada yapılmasında görev almıştır. Katıldığı il birinciliği yelken yarışlarında 2.3.4.ncülük madalyaları bulunmaktadır.

Amatör Denizci, Yelken Sporcusu ve Öğretici, Türkiye Yelken Federasyonu Pirat Sınıfı Eğitim, Yarış ve Tanıtım Kurulu Üyesi, Ankara Yelken Kulübü, Pirat Sınıfı Genel Kaptanı, Eğitim Tesisleri Proje Koordinatörü, AYK e-Bülten Komisyon Üyesi ve Yazarı,