.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


Denizce Çıkmadan Önce


! Pirat Güvenlik Talimatları !

 

2016 Pirat yarışlarında Yarış komitesi gerekli gördüğü durumlarda ilgili kontrolleri teknede yapacaktır.

 

Tüm kuralların ve mevzuatın dışında, mutlaka "ekibin lojistik ve teknenin donanımsal ihtiyaçları" yelken basılmadan, karada iken sağlanmış olmalıdır.

 

    - İletişim ;  denize çıkmadan önce mutlaka kulüpteki yetkili kişiye, arkadaşımıza, bir yakınımıza haber vermeli ve izleyeceğimiz rotayı kabaca bildirmeliyiz. Ayrıca çok önemli olarak denize en az 2 tekne ve 1 kurtarma botuyla çıkmalıyız. 2 tekne olması güvenliğin yanısıra, antreman sırasında, performansımıza ve trimlerimize ait bizlere fikirde verecektir. Yanısıra kara ile haberleşme için su geçirmez kılıf içinde vhf veya cep telefonu da taşınması faydalı olacaktır.

  

    - Tekne donanımı ; mutlaka test edilmeli, yelkenler, ıskotalar, kilitler, makaralar kontrol edilmelidir. Sorun tespit edilenler anında değiştirilmeli, bu değişim ve yenileme kesinlikle ertelenmemeli, seyir sonrasına bırakılmamalıdır.

 

    - Tekne yüzdürgeçleri ; "tekneyi yüzdürebilecek kapasitede" balon, köpük vs. malzemeler konulmalıdır. Yüzdürücüler tekne ve hayat kurtarır, tekne hiç bir hasar yok iken devrilmiş ise double bottomlar tekneyi yüzdürecek kapasitede olmalı ve kesinlikle su almamalıdır. Double bottom'da su yapan yerler varsa mutlaka tespit edilerek deniz çıkılmadan onarılmalıdır.

 

    - Pirat Salma Güvenlik Donanımı ; Teknenin özel yapısı nedeniyle Pirat salma kasalarının üzerine mutlaka salmanın düşmesini önleyici lastik takılmalıdır. (Tekne devrildiğinde salmanın kaçmaması, salmaya basılarak yeniden teknenin düzeltilebilmesi için)

 

    - Baş ipi ve bağlanma halatı ;  Başipi tekneyi denize rahatça indirebilecek ve standart olarak "15 metre uzunlukta" olmalıdır. Bağlanma halatı ise gerekli zamanda başka bir  teknenin bizi rahatça çekebileceği uzunluk ve sağlamlıkta mutlaka pirat içerisinde bulunmalıdır. Baş ipi en az 15 metre ve 8 mm kalınlığında tercihen pamuklu ıskotadan olmalıdır.

 

   - Tekne su tahliyesi ; Teknenin olası su alması durumuna karşı, suyu boşaltabilecek kova, çamçak tarzında donanım teknede bulunmalıdır. Ayrıca teknenin su egzosları ve selfleri her durumda açık, çalışır ve süratli bir şekilde suyu tahliye edebilir durumda olmalıdır.

 

 - Can Yeleği ; mutlaka takılmalı ve yelekler denizde hareketsiz kalınması durumunda bizleri mutlaka taşıyabilecek kapasitede olmalıdır.

 

    - Kumanya ; ekip sayısına göre ortama dayanıklı, bozulmayacak gıdalardan temin edilmeli, içecek olarak mutlaka bol miktarda su (mümkünse soğuk+sıcak) teknede bulunmalıdır. Bunun yanısıra tercihen enerji sağlayan, uzun süre tok tutan, muhafazası kolay muz, elma gibi meyveler ile extra içecek olarak şeftali/kayısı suyu gibi posalı meyve suları temin edilmelidir.

 

    - Giyim ; hava durumu takip edilerek rüzgara göre giyinilmelidir. Öneri olarak nefes alabilen ve teri dışarı atan özel iç giysiler ve su geçirmeyen yağmurluklar, pamuklu olmayan ve su tutmayan kumaşlar tercih edilmelidir.

 

    - Ekipman ; olarak kesici alet, çakı, pense gibi bir arada bulunan fonksiyonel aletler ile yedek kilit ve yedek ipler, mutlaka seyir sırasında piratta bulunmalıdır.

 

    - 2 adet bot küreği ;  hafif hava için temin edilmeli, rüzgarın olmadığı durumlarda, flokçu ve yapabilirse dümenci kürek çekerek, teknenin karaya ulaşımını sağlamalıdır.

 

    - Ana yelken mandar serbestisi ; iskota direk dibine toka edildikten sonra, serbest olmalı ve ana yelken gerektiği anda, tek bir hareket ile iskotası çapariz vermeden, indirilebilir olmalıdır. Bu serbesti, sert havalarda pirat ile karaya yanaşmadan önce, ana yelkenin anında ve sorunsuz indirilmesi içinde çok çok önemlidir.

 

 

Yukarıda acı tecrübeler sonucu elde edilen deneyimler her yarıştan önce uygulamalı, gereken lojistik ve yelken donanımını sağlamadan, can ve mal güvenliğiniz için kesinlikle pirat ile yelken seyri yapılmamalıdır.