.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


İstanbul Yelken Kulübü Trofesi, 2013

2.Etap Yarışları
 


İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen ve 6 ayaktan oluşan Açık İstanbul Ligi ile İYK İstanbul Trofesi’nin 2. Ayak yarışları Marmara Yelken Kulübü ev sahipliğinde “Sporturist Kupası” adı altında gerçekleşti.

6 ve 7 Nisan 2013'te iki gün olarak planlanan yarışların ilk günü Caddebostan önlerinde yeterli rüzgar bulunamayınca “boş” geçti.

İYK’nın yaktığı “yelken ateşi”ne 1965 yılında Türkiye’nin sportif amaçlı tek şirketi olarak kurulan Sporturist A.Ş. destek verdi ve Açık İstanbul Ligi ile İYK İstanbul Trofesi’nin 2. Ayak karşılaşmaları Marmara Yelken Kulübü’nün ev sahipliğinde Caddebostan parkurunda gerçekleşti.

Yarışlara İstanbul'dan Beyoğlu Yelken Kulübü, Heybeliada Su Sporları Kulübü, İstanbul Yelken Kulübü, Fenerbahçe Yelken Şubesi, Galatasaray Yelken Şubesi, Marina Dragos Yelken İhtisas Kulübü, Kalamış Yelken Kulübü ve Marmara Yelken Kulübü’nden, İstanbul dışından ise Tekirdağ Yelken İhtisas Kulübü, Turgutreis Yelken Kulübü ve Gökova Yelken Kulübü'nden sporcular katıldı.

7 sınıfta toplam 181 sporcunun kayıt verdiği 2. Ayak yarışlarının ilk günü “havasızlığa” kurban gitti ve gün boyu gönderdeki “tehir” flaması arya edilemedi.

 

Pirat Sınıfı yarışlarının düzenlendiği İkinci gün ise ilk günün acısını çıkartmak istercesine rüzgar 20-24 knot arasında esti.

 

Kalamış’tan Caddebostan’daki yarış parkuruna gitmek üzere yola çıkan Pirat sınıfından 1 tekne battı. Ekip teknenin battığı yeri markalamak için küçük bir şamandıra (Felyoz) kullandı. Ancak kurtarma ekipleri batan tekneyi yüzeye çıkartmak için bu ince ipe asılınca, evdeki hesap çarşıya uymadı. İp kopunca teknenin bulunması da mümkün olmadı.  Diğer Pirat ise ilk yarışta finishe giderken devrildi ve sonrasında kurtarma botları tarafından düzeltildi.


7 Nisan 2013 Pazar günü yarışlar tamamlandıktan sonra Marmara Yelken Kulübü’nde yapılan ödül töreni ile kazananlara kupaları verildi. Pirat Sınıfındaki sıralama şu şekilde oluştu ;

 

PİRAT
1. Çağlan Kuruner-Caner Özkan (GS Yelken Şb.) 3-1
2. Alper Ekim-Atakan Denizer (İYK) 1-3
3. Burak Cora-İrfan Papila (FB Yelken Şb.) 2-2

 

Kaynak : Turksail