.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


2012 Pirat Türkiye Ligi, 11 Seri Yarış - 34 Pirat - 68 Piratçı !

 

27 Mayıs'ta Caddebostan/İstanbul'daki ilk etap ile başlayan, 9-10 Haziran Kalamış/Adalar/İstanbul, 18 Ağustos Bayramoğlu/Kocaeli ve 22 Eylül Gölbaşı/Ankara'da gerçekleştirilen 2012 Pirat Türkiye Ligi, 11 seri yarış sonrasında tamamlandı.

2012 Pirat Türkiye Ligi, seri yarışlarına Ankara Yelken Kulübü, Bayramoğlu Yelken Kulübü, Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi, Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi, İstanbul Yelken Kulübü, İzmit Yelken Kulübü, Kalamış Yelken Kulübü, Karamürsel Alp Yelken Kulübü, Körfez Yarımca Yelken Kulübü, Marmara Yelken Kulübü, Gölcük Yelken Kulübü, Şişecam Çayırova Yelken Kulübü ve Ferdi ekipler olmak üzere 12 farklı kulüpten, 12 Genç, 5 Bayan ekip toplam 34 Pirat ve tam 68 Piratçı katıldı.

 

Pirat Ligi Ödül töreni, 22 Eylül Cumartesi akşamı Ankara Yelken Kulübü lokalinde gerçekleştirildi ve Pirat Türkiye Liginde dereceye giren sporculara, yarış komitesine, katılımcı kulüp ve sporculara, ödülleri takdim edildi.

 

Türkiye'de ilk kez düzenlenen 2012 Pirat Türkiye Ligi organizasyonuna katkılarından dolayı TYF başta olmak üzere ev sahibi yelken kulüplerimiz İstanbul Yelken Kulübü, Bayramoğlu Yelken Kulübü ve Ankara Yelken Kulübüne, yarış komitesine, Pirat Ligi logosunu bizlere kazandıran Bülent Deveci'ye ve bu organizasyonun varoluş amacı değerli Pirat'çılara destekleri ve katılımları için tek tek şükranlarımızı sunuyoruz.

 

Pirat Türkiye Ligi, 2012  Genel Yarış Sonuçları

 

TUR  Ekip Kulüp
1. 532 Çağlan Kuruner-Caner Özkan Galatasaray SK Yelken Şubesi
2. 211 Burak Cora-İrfan Papila Fenerbahçe SK Yelken Şubesi
3. 232 Burçin Ahıskal-Özgür Üçer Marmara Yelken Kulübü

 

Gençler Yarış Sonuçları

1. 301 Aslı Çakar -D.Nur Altundirek Bayramoğlu Yelken Kulübü

2.

4

Deniz Ersoy-Alper Tarhan

İzmit Yelken Kulübü

3.

400

Taha Aksoy-Kerem Kılıç

Karamürsel ALP Yelken Kulübü

 

Bayanlar Yarış Sonuçları 

1. 301 Aslı Çakar -D.Nur Altundirek Bayramoğlu Yelken Kulübü
2. 230 İlayda Özbağ-Ayşem Altıntaş Yarımca Yelken Kulübü

3.

500

Melike Açıkel-Deniz Yavuz

Karamürsel ALP Yelken Kulübü

 

Genç Bayanlar Yarış Sonuçları 

1. 301 Aslı Çakar -D.Nur Altundirek Bayramoğlu Yelken Kulübü
2. 230 İlayda Özbağ-Ayşem Altıntaş Yarımca Yelken Kulübü
3. 500 Melike Açıkel-Deniz Yavuz

Karamürsel ALP Yelken Kulübü

 

Pirat Türkiye Ligi, 2012

Yarış Sonuçları

8   12   5   15   6   8   12   11  
4   5   12   4   7   2   35 DNC 35 DNC
18   10   18   17   13   13   11   9  
21   21   15   14   15   16   15   22 DNF
12   18   14   13   8   14   35 DNC 35 DNC
13   11   20   18   16   11   35 DNC 35 DNC
25 DNF 22   22   20   19   23 DNF 16   13  
5   9   9   12   24 DSQ 35 DNC 35 DNC 35 DNC
22   25 DNF 21   22   24 DNF 19   22 DNF 12  
35 DNC 35 DNC 4   10   12   5   35 DNC 35 DNC

 

      1.Etap   2.Etap   3.Etap 4.Etap   5.Etap      
Sıra TUR Ekip  Kulüp 1.Yarış   2.Yarış   3.Yarış   4.Yarış   5.Yarış   6.Yarış   7.Yarış   8.Yarış   9.Yarış   10.Yarış   11.Yarış   TOPLAM NET
1 532 Çağlan Kuruner-Caner Özkan Galatasaray S.K. Y.Ş. 2   1   1   1   1   10   2   2   4   2   3   29 15
2 211 Burak Cora-İrfan Papila Fenerbahçe S.K. Y.Ş. 3   6   3   2   3   6   3   22 DNF 2   3   2   55 27
3 232 Y.Burçin Ahıskal-Özgür Üçer Marmara Y.K. 9   3   2   5   4   35 DNC 5   4   3   4   4   78 34
4 967 Murat Suntay-Berk Yenipınar İstanbul Y.K. 1   2   35 DNC 35 DNC 35 DNC 1   1   1   1   1   1   114 44
5 221 Alper Ekim-Barış Ünlü İstanbul Y.K. 7   4   10   8   5   3   7   3   5   5   6   63 45
6 120 Cenker Baturay-Oben Sabuncuoğlu Bayramoğlu Y.K. 11   8   7   6   9   7   8   5   6   6   5   78 58
7 350 Burak Özen-Ardan Aksade-(Yasin Kalkavan) Yarımca Y.K. 16   13   13   9   11   15   10   8   9   8   9   121 90
8 301 Aslı Çakar-D.Nur Altundirek (G/K) Bayramoğlu Y.K. 14   16   17   19   20   12   14   7   7   7   7   140 101
9 4 Deniz Ersoy-Alper Tarhan-(Ege Köroğlu) (G/E) İzmit Y.K. 15   7   6   11   14   9   4   6   35 DNC 35 DNC 35 DNC 177 107
10 400 Taha Aksoy-Kerem Kılıç (G/E) Karamürsel Alp Y.K. 17   17   16   16   10   17   13   10   8   9   8   141 107
11 159 Meriç Candır - Ege Köroğlu -(Alper Tarhan) (G/E) İzmit Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 182 112
12 212 Metin Hekimoğlu-Berkin Kılıç Kalamış Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 209 139
13 141 Onur Uzbaşaran-A. Kadir Bora İstanbul Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 214 144
14 230 İlayda Özbağ-Ayşem Altıntaş (G/K) Yarımca Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 244 174
15 404 Engin Mardin-M. Turgut Çırpanlı İstanbul Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 254 184
16 152 B.Gencer Emiroğlu-Melih Özeke-(Emre Cizioğlu) İstanbul Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 288 194
17 500 Melike Açıkel-Deniz Yavuz (G/K) Karamürsel Alp Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 265 195
18 23 N. Burçin Kandemir-Barlas Atilla Marmara Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 269 199
19 119 Alican Erkmen-N.Nileyn Yılmaz-(İlhan Turgut) (G/E) Bayramoğlu Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 272 202
20 156 Ferruh Yegani-Ceren Veziroğlu İstanbul Y.K.                                 35 DNC 35 DNC 35 DNC 276 206
21 382 Yüce Öneyli-E.Gökmen Eriş İstanbul Y.K. 6   19   8   7   35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 285 215
22 358 Arıkan Toksoy-F. Ayberk Alan (G/E) Yarımca Y.K. 19   14   19   21   18   23 DNF 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 289 219
23 967 Berk Yenipınar-Enes Çaylak İstanbul Y.K. 35 DNC 35 DNC 11   3   2   35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 296 226
24 10 Bora Kürekçi-M. Burak Haskan Ferdi-İst 20   20   23   23   17   18   35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 296 226
25 0 Can Ergil - A.Yerbil Yeşilbağcı Ankara Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 22 DNF 35 DNC 12 DNF 12 DNF 10   301 231
26 7 Murat Akan-Koray Pars İstanbul Y.K. 10   15   35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 340 270
27 382 Gökmen Eriş-Pınar Coşkuner Genç İstanbul Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 6   22 DNF 35 DNC 35 DNC 35 DNC 343 273
28 3 Kaan Taşdelen-Bartu Ernalbant (G/E) İzmit Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 9   22 DNF 35 DNC 35 DNC 35 DNC 346 276
29 401 A.Ceren Çiçek-Sojida Holiqulova (G/K) Karamürsel Alp Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 17   14   35 DNC 35 DNC 35 DNC 346 276
30 222 Mustafa Ünel-Haydar Yılmaz İstanbul Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 7 SCP 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 357 287
31 136 Berrak Gölbaşı-Cihat Döner  (G/E) Gölcük Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 22 DNF 22 DNF 35 DNC 35 DNC 35 DNC 359 289
32 118 Hamide Dilek-Mehri Tufan (K) Bayramoğlu Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 22 DNF 22 DNS 35 DNC 35 DNC 35 DNC 359 289
33 258 Mehmet M. Özçetin-Engin Öztürk Ankara Y.K. 25 DNF 25 DNF 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 365 295
34 25 Ali Anaç-Elif Yazıcı Gölcük Y.K. 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 22 DNF 35 DNC 35 DNC 35 DNC 35 DNC 372 302
  Atılan Kötü Puan                                                  
  DNF + DSQ + DNS Etap katılan ekip+1                                      
  DNC Pirat Ligi Katılımı +1                                          
  SCP Kötü puan                                              

 

 

 

   TYF Türkiye Pirat Ligi, 2012

Yarış İlanı

 

 

Türkiye Yelken Federasyonu’nun 2012 yılı faaliyet programında yer alan “2012 TYF Pirat Ligi” 5 etaptan oluşan bir şampiyona olarak gerçekleştirilecek ve Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) himayesinde TYF Pirat Sınıf Komitesi tarafından organize edilecektir.

 

1. Etap Yarışları               27 Mayıs 2012           Kalamış,İstanbul - İstanbul Yelken Kulübü evsahipliğinde

2. Etap Yarışları               09 Haziran 2012         Kalamış,İstanbul - İstanbul Yelken Kulübü evsahipliğinde

3. Etap Altın Balta Yarışı  10 Haziran 2012         Kalamış,İstanbul - İstanbul Yelken Kulübü evsahipliğinde

4. Etap Yarışları               18 Ağustos 2012        Bayramoğlu,Kocaeli - Bayramoğlu Yelken evsahipliğinde

5. Etap Yarışları               23 Eylül 2012             Gölbaşı,Ankara - Ankara Yelken Kulübü evsahipliğinde

 

yapılacaktır.

 

1.     Kurallar

1.1.   Yarışlar, ISAF Yelken Yarış Kuralları (RRS) (2009-2012), TYF 2012 yılı İlke Kararları, bu Yarış İlanı, TYF Genel Yarış Talimatı (2012) ile yayınlanacak Ek Yarış Talimatları uyarınca yapılacaktır.

1.2.   2012 Türkiye Pirat Ligi yarışları, 2012 TYF Pirat Milli Takım Seçme Kriterlerine göre TYF Pirat Rank Listesine 2 katsayı üzerinden puan vermektedir. Sadece 3.Etap Altınbalta yarışı için katsayı 1 olarak hesaplanacaktır.

1.3.   TYF Pirat Ligi 3. Ayak Altın Balta Yarışı için TYF Genel Yarış Talimatı, 2011 – Madde 17.1 uygulanmayacaktır. Yarışın finiş süresi Ek Talimat ile ilan edilecektir.

    

2.     Reklam

2.1.   Sporcular, organizatör tarafından sağlanacak reklam görsellerini taşımakla yükümlüdürler, bu kural

ISAF Yönetmelik 20 ve TYF Reklam Talimatı hükümlerince uygulanacaktır.

2.2.   Sporcular, reklam görsellerini su üzerindeyken, organizatör tarafından talep edildiğinde basın

röportajları sırasında ve ödül töreninde taşımakla yükümlüdürler.

 

3.     Katılım Şartları ve Kayıtlar

3.1.   2012 Türkiye Pirat Ligi tüm piratçıların katılımına açıktır.

3.2.   TYF Pirat Ligi için son katılım tarihi 27 Mayıs 2012 saat 10.00’dur. Her etap öncesinde kayıt alınabilecektir.

3.3.   Yarışlara katılacak olanların isimleri (kafile başkanı, idareci, antrenör, sporcu ) ve konaklama

ihtiyaçları kayıtlar www.tyf.org.tr adresinde, ”Yarışlar” bölümü altındaki “Online Yarış Ön Kayıt

Formu” linkinden online olarak yapılacaktır. Ön Kayıt Formları, ilgilileri tarafından her yarıştan 3 gün öncesine kadar gönderilmelidir.

3.4.   Kesin kayıtlar, yarış öncesinde Ön Kayıt Formları, TYF Pirat Uluslararası Pirat Ölçüm sertifikası (varsa), geçerli lisanslar ve kayıt ücretleriyle yarış günü sabahı yarış ofisinde saat 09.00’dan itibaren, start saatinden 2 saat öncesine kadar yapılabilecektir.

3.5.   Antrenörler, Antrenör kayıt Formunu doldurarak ve bot ekipmanlarını kontrol ettirerek Madde 3.3 deki süre içinde Yarış Ofisine kayıtlarını yaptıracaklardır. 4,00m den küçük , motor stop kablosu, demir ve demir ipi olmayan ve can yeleği giyilmeden antrenör botlarının görev yapması yasaktır.

 


4.     Kayıt Ücreti

4.1.   Kayıt ücreti TYF Pirat Ligini kapsayan her yarış için 60 TL’dir.

4.2.   Her etap öncesinde yarış ofisinden makbuz karşılığında kayıt yaptırılabilecektir.

  

5.     Program

5.1.   Günde en çok 3 yarış yapılması hedeflenmiştir. Altınbalta yarışı için coğrafi rotalı 1 yarış yapılacaktır.

5.2.   Yarış Programı her ayak için aşağıdaki şekilde düzenlenecektir. Altınbalta yarışı için start saati 10:00 olarak düzenlenecektir ve ödül töreni saati ek talimat ile ilan edilecektir.

 

Cumartesi

                  09.00 -18.00   Ekiplerin İntikali                         

Pazar

                  09.00 -10.00  Her etap için kayıt son zamanı.

                  10.00 -10.30  Sporcu ve kafile başkanları ile toplantı

                  11.00 -11.30  Yarış kurulu toplantısı.

                  12.00              İlk yarış start saati

                  17.00              Kapanış

 

6.     Ölçü Kontrolleri

6.1.   Her yarışmacı, teknesini geçerli Sınıf Kurallarına uygun bir şekilde bulundurmakla

yükümlüdür. Yarış Kurulu kesin kayıt öncesinde olduğu gibi yarışlar arasında veya sonunda teknelerde ölçü kontrolleri yapabilir.

6.2.   Her tekne yarışlara katılabilmek için TYF Pirat Uluslararası Pirat Ölçüm almakla sorumludur. Piratları için TYF Pirat Uluslararası Ölçüm sertifikası almak isteyenler www.piratturk.org adresinden detaylı bilgi alabilir.

6.3.   Ekip ve tekne güvenliği için www.piratturk.org adresinde yayınlanan “Pirat Güvenlik Talimatları”na uygunluk kayıt sırasında kontrol edilecektir

 

7.     Yarış Talimatları

7.1.   Yarış Ofisinde Duyuru Panosunda asılacaktır.

7.2.   Şampiyonanın son günü saat 16.00’dan sonra yarış uyarı işareti verilmeyecektir.

 

8.     Yarış Üssü

Yarış sekreterliği her etap için ev sahibi kulüpte kurulacak olup, organizasyon boyunca

09.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet verecektir.

 

9.     Uygulanacak Rotalar

9.1.   Uygulanacak rota Orsa Start, Pupa finish olmak üzere Start -1-2-1-Finish şeklindedir. Ek-A yarış ilanı ekinde gösterildiği gibidir.

9.2.   Altınbalta yarışı için coğrafi rota uygulanacak olup, yarış günü yarış ofisinde ilan edilecektir.

9.3.   Rotalar ek yarış talimatı ile değiştirilebilir.

 

10.  Ceza Sistemi

RRS Bölüm 2 Kurallarının ihlalinde, Kural 44.1 ve 44.2 uygulanacaktır

 

11.  Puanlama

TYF Genel Yarış Talimatı, Madde 20 uygulanacaktır.

 

12.  Destek Botları

12.1.TYF Genel Yarış Talimatı, Madde 26 uygulanacaktır.

12.2.Destek Botu Kullanma Talimatı uygulanacaktır

 

13.  Tekne Parkı

Tekneler kendilerine tahsis edilen mahaller dışında park edemezler.

 

14.  Telsiz İletişimi

TYF Genel Yarış Talimatı, Madde 28 uygulanacaktır.

  

15.  Ödüller

15.1.TYF 2012 İlke Kararlarına göre verilecek olup, 2012 TYF Pirat Liginin tamamını ilk 3 derecede bitiren Pirat ekiplerine Genel, Bayanlar ve Gençler (1987 ve sonrası doğumlu ekip) kategorilerinde ödül verilecektir.

15.2.Ev sahibi ve/veya sponsorlar her Etap için özel ödül kategorisinde ödül verilebilir.

15.3.TYF Pirat Ligi 2012 yarışlarının ödül töreni zamanı ve yeri daha sonra ilan edilecektir.

  

16.  Sigorta ve Sorumluluk

16.1.Yarışmacılar tamamen kendi şahsi sorumlulukları altında yarışa katılırlar (Bak RRS Kural 4-Yarışma Kararı) TYF, Yarış Kurulu ve organizatör Yarıştan önce, Yarış esnasında ve  sonrasında vuku bulacak her türlü can ve mal hasarından ötürü sorumluluk kabul etmez.

16.2.Yarışa kaydını yaptıran her yarışmacı bu hususları peşinen kabul eder.

16.3.Reşit olmayan sporcuların kayıt formunda velisinin veya idarecisinin imzası şarttır.

16.4.2012 Türkiye Pirat Ligi için kayıt yaptıranlar, bu Yarış İlanı ve ilgili tüm Yarış Talimatlarını kabul etmiş sayılırlar.

 

 

17.  Diğer Hususlar

17.1.Sporcular kendi imkanlarıyla yarışlara katılacaklardır.

17.2.Konaklama isteyen sporcular ev sahibi kulüpler tarafından imkanlar dahilinde makul ücretli konaklama sağlanmaya çalışılacaktır.

17.3.Katılımcıların varsa konaklama taleplerini her etaptan 7 gün önceye kadar Türkiye Yelken Federasyonu Pirat Sınıf Komitesi pirat@tyf.org.tr adresine bildirmeleri gerekmektedir.

17.4.Lig ayaklarının tarih ve yerlerinde olabilecek değişiklikler ilgili ayağın tarihinden en az 15 gün önce TYF ve Pirat Sınıfı Komitesi resmi internet sitelerinden duyurulacaktır.        

 

18.  Görevlendirmeler

18.1.TYF Sorumlusu : Gökmen ERİŞ

 

 

Türkiye Yelken Federasyonu Pirat Sınıf Komitesi

www.piratturk.org

 

 

 

EK A: Rota

 

Start-1-2-1-Finish (Şamandıralar, dönüşte iskelede, finish’de ise sancakta kalacaktır.