.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 

 

          

 

Yarışın adı     : 5.ALTIN BALTA PİRAT KUPASI

Tarih               : 28 Haziran 2009 Pazar

Organizasyon : İstanbul Yelken Kulübü

Sekreterlik     : İYK Navigasyon binası

Rüzgar           : 2 - 8 knot

Parkur            : İYK start- Dere şamandırası  iskelede – Moda  şamandırası iskelede – Kınalı şamandırası iskelede- Caddebostan şamandırası iskelede – Moda Deniz kulübü finiş

 

Türkiye’de 2 kişilik one-design ve balonlu bir teknede en büyük, Optimist ve Laserdan sonra ise 3.büyük sınıf olan Pirat sınıfının bir marka haline gelen Altın Balta yarışında, TYF Pirat Sınıf Birliği ve İstanbul Yelken kulübü olarak bu sene yine değişik bir gündem oluşturmak peşindeydik. Geleneksel yarışın hazırlıkları çok önceden başlamıştı. İstanbul Yelken Kulübü (İYK) ile başlayan ilk organizasyon, geçtiğimiz senelerde Türkiye Yelken Federasyonunun (TYF) bu anlamlı yarışı TYF programına eklemesi ve 2009 yılında Moda Deniz Kulübü'nünde bu yarışa ev sahipliği yapması, kuşkusuz yarışa başka bir anlam katıyordu.

 

İlk kez halen İYK komodoru olan Mümtaz Ünel’in girişimleri ile düzenlenen ve yarış tarihi “Her yıl en uzun güne olabilecek en yakın gün” olarak planlanan Altın Balta pirat yarışı, bu boy bir tekne için ülkemizde düzenlenen en uzun yarıştı. Tam 18 deniz millik rotanın amacı Piratların yakın bölgemizdeki bütün yelken ve deniz kulüplerinin önünden geçerek, zaman içerisinde yelkene sporuna ve Pirat sınıfına daha çok sporcu kazanmaktı.

 

Altın Balta yarışında bu sene tekne sayısını daha da arttırarak , Moda koyundaki doğal tribünlere görsel bir şölen sunmanın peşindeydik. Ancak tribünde olmayanlarda bu yarışı izlemeliydi...

 

Tekne Takip sisteminin geliştiricisi i-deal teknoloji’nin yat yarış ekibinde olmamız (i-Marine/Pamuk,IRC4) ve skipper’ımız Dr.Ejder Varol’un bu fikre sıcak bakıp bize sponsor olması, Altın Balta yarışında bir ilki daha gerçekleştirme imkanı vermişti bizlere.  i-deal teknoloji tarafından “Pirat Yarış İzleme Sistemi” Altın Balta yarışına özel olarak tasarlandı. Değerli büyüğümüz (International Judge ve TYF danışmanı) Yalçın Gürkan’a göre benzer sistemin sadece bir kaç Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda kullanılması (sistemin maliyeti nedeniyle) bizleri bu büyük yarış öncesinde daha da heyecanlandırıyordu.

 

Organizasyon ve kupa töreni İstanbul’un en prestijli kulüplerinden Moda Deniz kulübü evsahipliğinde yapılacaktı. Bu konuda eski piratçılardan İstanbul Yelken Kulübü Başkanı sayın Seyhun Binzet gerekli girişimleri yapmıştı. Töreni ise her zaman her konuda bizlere destek olan Füsun Eriş sunacaktı. Organizasyon ve kupa töreni konusunda içimiz rahattı.

 

Günün anısına hazırlanacak t-shirtlerde sade ve şık olmalıydı. Bu konuda bir bilenden, İstanbul Yelken Kulübü Viskomodoru Güven Turan’dan destek aldık. Açık mavi, yakalı, logo nakışlı, ağırbaşlı t-shirtlerimiz gerçekten fark yarattı.

 

Ödüller de çok şık olmalıydı. Bu konuda çok şanslıydık çünkü Bettina Strub hanımefendi, seçkin zevkini, kendi el sanatına yansıtarak Altın Balta yarışı için özel olarak yaptığı nadide çinileri bizlere sunmuştu. Ödülleri kulübe ilk defa getirip bizlerle paylaşırken gözlerindeki heyecanı ve ışığı görmeliydiniz. “Hepsi el yapımı ve çok özeller, bazıları var ki vermeye kıyamıyorum” diyordu bizlere. Hepimiz Bettina hanımın sanatına ve zevkine hayran kalmıştık. Bundan daha güzel olamazdı.

 

Fotoğraflar konusunda hem bu işi, hem de yelkeni bilen bir fotoğraf uzmanı İstanbul Yelken Kulübü Halkla İlişkiler ekibinden Alp Dilgen, teknoloji harikası makinesi ile destek verecekti. Rüzgar ne olursa olsun sallanan bir lastik botun üzerine çıkarak, yaratıcı enstantaneler ile yarış fotoğrafları çekmek özel bir beceriydi.

 

Yarış ilanı hazırlandı,  yarış komitesinin değerli üyeleri ayarlandı. Ardından afişler asıldı, özel su geçirmez rota kartları basıldı. Teknelerde yarış havasına girmeliydi. Sponsorumuz i-Marine üzerinde regatta numaraları olan stickerların yapılmasını üstlendi.  Piratlarda görsel olarak yarışa hazırdı artık. 

 

Geriye bu hummalı çalışmaların nedeni, Pirattürk ailesinin biraraya getirilmesi kalmıştı. Web sitemiz www.piratturk.org üzerinden anonslar yapıldı, yelken kulüplerine ve web sitelerine yarış ilanı gönderildi. “Pirat Yarış İzleme Sistemi” tanımları için, yarış öncesinde ön kayıtlar almaya başladığımızda, bir kaç gün içinde tam 23 pirat kayıt vermiş ve şimdiden geçen seneyi yakalamıştık.  i-deal teknoloji ekibi ön kayıtlara göre sistem altyapısı çalışmalarını yaparak testlerini tamamlamıştı.

 

Yarış günü bekleniyordu ve artık herşey hazırdı. Ama bir tek şey eksik kalmıştı, R Ü Z G A R !

 

Tüm hava tahmin raporları yarış öncesi Cumartesi günü 4-8 knot rüzgar verirken, yarışın yapılacağı Pazar günü ise 3-5 knot gösteriyordu.  Suadiye Yelken Kulübü yat ve İstanbul Yelken Kulübü OptiWeek 09 uluslararası optimist yarışlarının olduğu Cumartesi günü havasızlık ve sürekli değişen rüzgar nedeniyle start verilememiş ve yarışlar olmamıştı. Bu durum yarış günü Pazar için pek umut vermiyordu.

 

Yarış sabahı Altın Balta yarışı kayıtları tamamlandığında, İstanbul Yelken, İzmit Yelken, Kalamış Yelken, İzmir Karşıyaka Yelken, Uno - Marmara Yelken, Bayramoğlu Yelken, Gölcük Poyraz Spor, Türkiye Açık Deniz Yat Kulübü, Ankara Yelken Kulübü gibi 9 farklı yelken kulübünden 32 pirat ve 64 sporcu kayıt vermişti. İşte o an emeklerimizin boşa gitmediğini anladık. Rüzgar konusunda da, biliyorduk ki Allah bize yardımcı olacaktı.

 

Tekneler bu uzun yarış için ayarlanıyordu. Yelkenler basıldı, sticker’lar yapıştırıldı, “Pirat Yarış İzleme Sistemi” vericileri teknelere dağıtıldı. Sponsorumuz i-deal Teknoloji de tam kadro, hem İstanbul Yelken hem Moda Yelken kulübünde sisteme yerinde destek veriyordu.

 

Yarış komitesi bir süre rüzgarın oturmasını bekledi ve 11.30 gibi kırmızı Alternatif Rota1 bayrağını toka ederek yarış start işlemlerine başladı. Bu rotaya göre İYK önünden start alan piratlar, Kalamış koy içindeki dere şamandırasını dönecek , Kınalıada ve Caddebostan şamandıralarını geçerek , Moda Deniz kulübü önünde finish verecekti.

 

Kalamış koy içine doğru tam 32 Pirat, rengarenk balonlarını basarak start ettiler. 32 teknenin aynı anda balon startını Türkiye’de görmek çok uzun yıllardır ilk kez oluyordu. Rüzgar düzensiz ve hafif olsada 3-5 knot esiyor, piratlar yavaş yavaş ilk şamandıraya doğru toplu halde seyrediyordu. Pirat Takip Sistemiyle, Türkiye’de ilk olarak hareketli salma (centerboard) sınıfında bir yelken yarışı internet üzerinden canlı olarak izleniyordu.  Protesto komitesi yarışı ve piratların şamandıra dönüşlerini, dev ekrandan da takip ediyordu.

 

Koy içi şamandıra dönüşü sonrasında ön grup oluşmaya başlamış, tekneler şamandırada birbirine yol vermeye çalışarak, zaman zaman küçük temaslar ile dönüşlerini yapıyordu. Akıntılar ve rüzgarın ön değiştirmeleri hesaplanıyor, bir an önce koy içinden daha temiz rüzgara çıkıp, rakiplerden kopmak gerekiyordu.

 

 

Kınalıadaya doğru iki farklı grup oluştu. Boğaz tarafına doğru yükselerek akıntı ve gelebilecek olası rüzgarı almak amacıyla yüksek gidenler ve yön değiştiren rüzgarı takip edip, sığlık kayalıklarına yakın gidip doğrudan rotaya inmek isteyen başka bir grup. Rüzgar lodostan, batıya doğru dönüyor ve yüksek giden grubu daha yükseğe doğru çekiyordu. Balonlar rüzgar dar geldiği için işe yaramıyor, tekneler sıkı orsalar çekiyorlardı. Ön grup, arkadakilerden kopmaya çalışıyordu. Düşük seyreden ekipler avantajı yakalamış ve tramola atmadan doğrudan şamandırayı pruvalarında görmüşlerdi. Yüksek gelen ekipler ise apaz seyri ile şamandıraya doğru geliyordu.  Kınalıada şamandırasını piratlar farklı zamanlarda ve genelde ayrı gruplar  halinde geçti.

 

Caddebostan’a doğru yol alan tüm piratların tek bir derdi vardı, şamandırayı bulmak ! Rüzgar  ada açıklarında 5-8 knotlara kadar esiyordu. Ancak sahile yaklaştıkça iyice düşüyor ve sürekli yön değiştiriyordu.  Bu arada yatlarda farklı bir yarış organizasyonunda değişken ve rüzgarsız havada start almayı bekliyordu. Piratlar birbirini takip ederek şamandırayı ararken, öndeki grup şamandıraya farklı bir rota çizince, hemen hemen tüm piratlarda bu rotayı takip etti. Ancak yarış sonunda ödül törenindeki dev ekrandan Pirat Takip Sisteminde kendilerini izleyen piratçılar, bu duruma çok şaşıracaktı. Çünkü sahilde olduğundan  zor gözüken şamandıra dönüşü için, aslında çok daha farklı bir rota çizmek gerekiyordu ve neredeyse dönüş sonrasında şamandıraya doğru giden hiç pirat yoktu. Kara yakınlaştıkça, sahili iyi tanıyan bir kaç ekip durumu fark edip balon kavança ile durumu kurtardılar ve esas rotaya doğru dümen tuttular. Arkadaki diğer ekiplerde bu rotaya uydu ve gruplar arasındaki fark bir anda kapandı.

 

Fenerbahçe geçişine doğru ekipler ilerlerken, sonrasında  finish hedefleniyordu artık. Ön grubun sahile yakın gidip burada rüzgarsız kalması nedeniyle, diğer ekipler biraz daha temkinli gitti. Bazıları tramola atarak açığa yükseldi, bazıları ise sahildeki pozisyonlarını korudu. Sürekli yön değiştiren rüzgar, işte tam bu sırada poyraza döndü ve sahilden giden piratlar bir anda rüzgarı alarak ön sıralara doğru yerleşti.  Lider gruptada sıralamalar değişiyor, sık tramolalar ile rakipler kollanıyordu. 

 

Moda Deniz kulübü önündeki finish hattı nihayet görülmüştü. Koy içine doğru hava tazeliyor ancak rüzgar sürekli değişiyordu.  Finish hattına girmek için öncelikle hatta paralel gidip, sonradan tramola atmak gerekiyordu. Anlaşılan son yarım milde bütün yarışın sıralaması belli olacaktı. Poyrazı önce alan tekne sıralamayı değiştiriyor, arkadakiler ile farkı açıyordu. Kınalıada dönüşünden sonra, Caddebostan şamandırasına rotayı doğru çizen ve poyrazı da yakalayan bir kaç pirat, ilk 5 içinde kendine yer buldu. Arkadaki gruplarda da durum farklı değildi. Bu arada beklenen oldu ve ön grupta liderlik atılan tramolalar sonrasında bir anda el değiştirdi ve finish hattı bambaşka bir sıralama ile geçildi.  Arka gruptaki piratlarda finish vermeye başlamıştı artık. 32 piratın katılımı sonrasında ekiplerin kaçıncı olduğunu anlaması için, yarış komitesinin ilan edeceği sonuçları görmek gerekiyordu. Suadiye Yelken Kulübü yat ve İstanbul Yelken Kulübü OptiWeek 09 uluslararası optimist yarışlarının rüzgarsızlıktan ertelendiği haftasonunda, 32 Pirat rüzgar olup esmişti.

 

Altın Balta piratçılarını bu keyifli yarış sonrası, hakettikleri güzel bir ödül töreni bekliyordu artık. Yarışı 31 tekne sorunsuz olarak tamamlayarak ve finish verdi. Piratlar İstanbul Yelken’deki tekne parkında yerini alırken, piratçılar ise ödül töreninin yapılacağı Moda Deniz kulübüne doğru botlarla yol aldılar. Tam bu sırada başlayan sağnak yağmur tören için gelen ekipleri  ıslatırken,  Altın Balta için hazırlanan özel t-shirtleri giyen sporcular hasta olmaktan da şık bir şekilde kurtuldular.

 

Ödül töreni Moda Deniz Kulübü terasında, İstanbul Yelken kulübü Başkanı Sayın Dr. Seyhun Binzet ve Moda Deniz Kulübü Genel Sekreteri Fikret Tümen’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Tören başlamadan önce,  dev ekrandaki Pirat Yarış Takip Sisteminden ekipler  yarışı yeniden seyrediyor, kendi performanslarını karşılaştırmalı olarak analiz ediyordu. Tören sırasında hoş bir sürpriz olarak, İYK Pirat Genç takımı,  kendilerine özverili bir şekilde destek veren, İYK Komodoru Mümtaz Ünel, takım kaptanı Ferruh Yegani ve antrenör Murat Etler’e çiçek verip, emeklerinden dolayı teşekkür ettiler. Yarışa katkılarından dolayı yarış komitesine, TYF, İstanbul Yelken ve Moda Deniz kulüplerinin yöneticilerine teşekkür plaketleri verildi.  Pirat Genel, Pirat Gençler, Pirat Bayanlar kategorilerinde ödüller dereceye giren sporculara takdim edildi. Ödül töreni sonrasında bu anlamlı yarışa katılan tüm sporcular, idareciler ve antrenörler hepbirlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

PiraTTürk ailesi olarak, 5.Altın Balta Pirat yarışının düzenlenmesinde emeği geçen Türkiye Yelken Federasyonuna,  bu mükemmel organizasyon için ev sahiplerimiz İstanbul Yelken ve Moda Deniz Kulüplerine,  TYF Pirat Sınıf  Komitesi üyelerine, değerli yarış komitesine,  çok değerleri katkılarından dolayı i-deal teknoloji ekibi adına sponsorumuz Dr.Ejder Varol’a, bizleri yalnız bırakmayan İstanbul Yelken, İzmit Yelken, Kalamış Yelken, İzmir Karşıyaka Yelken, Uno - Marmara Yelken, Bayramoğlu Yelken, Gölcük Poyraz Spor, Türkiye Açık Deniz Yat Kulübü, Ankara Yelken Kulüpleri yönetici ve antrenörlerine, bu organizasyonun varoluş nedeni 32 Pirat'ın 64 sporcusuna tek tek, katkıları ve özverileri için en içten teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

 

 

Not : Sistemde geçmiş yarışları görüntülemek, ekranda rakipler ile karşılaştırmalı analizler ve performans ölçümlemeleri yapmakta mümkün. Altın Balta yarışındaki heyecanı yeniden yaşamak veya bu heyecana ortak olmak isteyenler Pirat Yarış İzleme Sistemi'nden giriş yapabilirler.

 

Fotoğraflar için Alp Dilgen'e ve Serra Ünel'e sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

5.Altın Balta Yarış Sonuçları

 

Sıra

TUR

Ekip

Kulüp

Puan

1

5

Hakan  Yılmaz - Reyhan Yılmaz

İzmit Yelken

1

2

222

Mustafa Ünel -Haydar Yılmaz

İstanbul Yelken

2

3

156

Mümtaz Ünel - Ferruh Yegani 

İstanbul Yelken

3

4*

3

Tolga Küçük - Mustafa Durak

İzmit Yelken

4

5*

232

Burçin Ahıskal - Özgür Üçer

Uno- Marmara Yelken

5

6

212

Metin Hekimoğlu - Ergan Maral

Kalamış Yelken

6

7

141

Serhat Altay - Yüksel Hekimoğlu

Karşıyaka Yelken

7

8

69

Yıldırım Neftçi - Barlas Atila

Uno- Marmara Yelken

8

9

157

Levent Fırat - Hakan Erman

İstanbul Yelken

9

10

4

Niyazi Gülşen - Tümer İnceer

İzmit Yelken

10

11

150

Murat Etler - Onur Canlı

İstanbul Yelken

11

12

382

Onur Yaşarlar - Pelin Alcan

İstanbul Yelken

12

13

22

Ekrem Kuruosman - Mehmet Atay

İstanbul Yelken

13

14

191

Gökmen Eriş - Mustafa Şişmanyazıcı

İstanbul Yelken

14

15

7

Murat Akan - Babür Hakarar

İstanbul Yelken

15

16

152

Gencer Emiroglu - Emre Çizioğlu

İstanbul Yelken

16

17

221

Alper Ekim - Barış Ünlü

İstanbul Yelken

17

18

120

Aylin Kılıçarslan - Yasemin Sertel

Bayramoğlu Yelken

18

19

31

Ebru Ünsal - B.Ayşe Yüksel

İstanbul Yelken

19

20

8

Özgür Arslan - Selin Tecimer

İzmit Yelken

20

21

1156

Ö.Çağrı Şahan - M.Can Gürdoğan

İstanbul Yelken

21

22

25

Birkan İnönü - Burak Gür

Poyraz Spor

22

23

200

Muhsin Çifter - Ali Çekici

TAYK

23

24

159

Onur Uslu - Boğaçhan Nasman

İstanbul Yelken

24

25

158

M.Uğur Malgil - Yavuz Salatacı

İstanbul Yelken

25

26

13

Cenk Tekkayış - Murat Şen

Poyraz Spor

26

27

143

U.Esat Öztürk - Özgür Karabenli

Kalamış Yelken

27

28

276

Bülent Deveci - Gökhan Küçükertan

Kalamış Yelken

28

29

119

Cenker Batuay - Oben Sabuncuoğlu

Bayramoğlu Yelken

29

30

300

B.Ece Ankara - Aslı Çakar

Bayramoğlu Yelken

30

31

259

H.Basri Aslan - Hasan Hatipoğlu

Ankara Yelken

31

32

24

Ali Anaç - Ertuğrul Duman

Poyraz Spor

33 -DNF

*Özel Ödül

 

Altın Balta, 2009

Gençler Yarış Sonuçları

 

TUR 

Ekip

Kulüp

1

3

Tolga Küçük - Mustafa Durak

İzmit Yelken

2

 25

Birkan İnönü – Burak Gür 

Poyraz Spor

3

31

Ebru Ünsal – Beliz Ayşe Yüksel

İstanbul Yelken

 

 

Altın Balta, 2009

Bayanlar Özel Ödül Sonuçları

 

TUR 

Ekip

Kulüp

1

120

Aylin Kılıçaslan – Yasemin Sertel

Bayramoğlu Yelken

2

31

Ebru Ünsal – Beliz Ayşe Yüksel

İstanbul Yelken

3

300

Belfin Ece Ankara – Aslı Çakar

Bayramoğlu Yelken

 

 

 

 

Altın Balta 2009,

Yarış İlanı

 

TYF 2009 faaliyet programında bulunan, bu yıl İstanbul Yelken Kulübü, Moda Deniz Kulübü ve TYF Pirat Sınıf Komitesi tarafından birlikte düzenlenecek geleneksel Altın Balta Pirat Yarışı, 28 Haziran 2009 tarihinde Moda Deniz Kulübü ev sahipliğinde Moda, İstanbul’da yapılacaktır.

 

Yarış tarihi “Her yıl en uzun güne olabilecek en yakın gün” olarak planlanmaktadır. Altın Balta pirat yarışı, bu boy bir tekne için ülkemizde düzenlenen en uzun yarıştır. Rota yaklaşık 18 deniz milidir. Yarış rotasının amacı piratların yakın bölgemizdeki bütün yelken ve deniz kulüplerinin önünden geçerek, zaman içerisinde bütün kulüplerden daha çok katılımcı kazanmaktır.

 

 1.     Kurallar

1.1.   Yarışlar, ISAF Yelken Yarış Kuralları (RRS) (2009-2012), TYF 2009 yılı İlke Kararları, bu Yarış İlanı, TYF Genel Yarış Talimatı (2009) ile yayınlanacak Ek Yarış Talimatları uyarınca  yapılacaktır..

1.2.   Altın Balta Pirat yarışı, 2009 Pirat Rank Sistemine puan vermektedir.

 

2.     Reklam

2.1.   Yarışlarda Reklam,ISAF, Yönetmelik 20 ve TYF Reklam Talimatı hükümlerince uygulanacaktır.

 

3.     Katılım Şartları ve Kayıtlar

3.1.   Altın Balta Pirat Yarışı tüm Piratçıların katılımına açıktır. 

      3.2.  Kayıtlar 28 Haziran 2009 Pazar saat 09.00’a kadar, İstanbul Yelken Kulübünde yaptırılacaktır.

 

4.     Program

4.1. Program 28 Haziran 2009 Pazar günü, ekteki şekilde olacaktır.

                  09.00  Kayıtların kapanışı

                  11.00  Start      

4.2. Hava muhalefeti nedeni ile yarışın yapılamaması durumunda, ileri bir tarihte ilan edilerek yarış                yapılacaktır.

 

5.     Ölçü Kontrolleri
5.1. Her yarışmacı, teknesini geçerli Sınıf Kurallarına uygun bir şekilde bulundurmakla yükümlüdür. Yarış Kurulu yarış öncesinde veya sonunda teknelerde ölçü kontrolleri yapabilir.

 

6.     Yarış Talimatları

6.1.   Yarış İlanı,Yarış Talimatları ve (varsa) Ek Talimatlar,Yarış Ofisi Duyuru Panosunda ilan edilecektir

 

7.     Yarış Üssü

7.1.   Yarış sekreterliği İstanbul Yelken Kulübünde kurulacaktır.

 

8.     Uygulanacak Rotalar

8.1.   Yarış start ve finish’i İstanbul Yelken Kulübü Navigasyon binası ve Moda istikametine atılmış iki şamandıra arasıdır. Start genel Kuzey yönüne, Finiş yine genel Kuzey yönüne doğru yapılacaktır.

8.2.   Yarış Rotası  “İstanbul Yelken Kulübü start – Dere Şamandırası iskelede – Moda şamandırası iskelede -  Kaşık Adası şamandırası iskelede – Bostancı sığlık çakarı iskelede – Marina Dragos şamandırası iskelede – Caddebostan şamandırası iskelede – Moda Deniz kulübü finiş ” şeklindedir.

8.3.   Alternatif rota 1 ; İstanbul Yelken Kulübü start – Dere Şamandırası iskelede – Moda şamandırası iskelede – Kınalı Ada şamandırası iskelede - Caddebostan şamandırası iskelede – Moda Deniz kulübü finiş. 

8.4.   Alternatif rota 2 ; İstanbul Yelken Kulübü start – Dere Şamandırası iskelede – Moda şamandırası iskelede - Caddebostan şamandırası iskelede – Moda Deniz kulübü finiş.

8.5.   Yarış Rotasının, yarışın seyri için mümkün olduğunca kıyıya yakın atılmasına gayret edilecektir.

 

 

 

9.     Ceza Sistemi

9.1.   RRS Bölüm 2 Kurallarının ihlalinde, Kural 44.1 ve 44.2 uygulanacaktır

 

10.  Destek Botları

10.1.TYF Genel Yarış Talimatı, Madde 26 uygulanacaktır.

 

11.   Tekne Parkı

11.1.Tekneler kendilerine tahsis edilen mahaller dışında park edemezler

 

12.  Telsiz İletişimi

12.1. TYF Genel Yarış Talimatı, Madde 28 uygulanacaktır.

 

13.  Ödüller

13.1.Yarışı ilk 3 derecede bitiren Pirat ekibine Genel ve Gençler (1988 ve sonrası doğumlu ekip) Kategorisinde ödül verilecektir.

13.2.Özel Ödül kategorisi kapsamında “Genel Kategorisinde” yarışı 4.ve 5.bitiren ekiplere ödül verilecektir.

13.3.Özel Ödül kategorisi kapsamında “Bayanlar Kategorisinde” yarışı ilk 3 bitiren bayan ekiplere ödül verilecektir.

13.4.Katılan bütün ekiplere ve hakemlerimize yarışın anı objesi verilecektir.

13.5.Bütün Piratlar finişe girdikten sonra ödül törenine geçilecektir.

 

 

14.  Sigorta ve Sorumluluk

14.1.Yarışmacılar tamamen kendi şahsi sorumlulukları altında yarışa katılırlar (Bak RRS Kural 4-Yarışma Kararı) TYF, Yarış Kurulu ve organizatör Yarıştan önce, Yarış esnasında ve sonrasında vuku bulacak her türlü can ve mal hasarından ötürü sorumluluk kabul etmez.

14.2.Reşit olmayan sporcuların kayıt formunda velisinin veya idarecisinin imzası şarttır.

14.3.Altın Balta Yarışı 2009 için kayıt yaptıranlar, bu Yarış İlanı ve ilgili tüm Yarış Talimatlarını

hususunu peşinen kabul eder.

 

 

 

Katkı sağlayan sponsorlar :