.

 

P i r a T

Avrupa Yelken Federasyonu - Eurosaf tarafından resmi sınıf olarak tanınmaktadır.

Türkiye'de one-design balonlu bir teknede

en büyük,

Optimist ve Laserdan sonra 3.büyük sınıf

PiraTTürk Haber grubumuza üye olun

 


2013 Avrupa Pirat Şampiyonası, Lipno-Çek Cumhuriyeti

 

Avrupa Pirat Şampiyonası 20-25 Ağustos 2013 tarihlerinde Lipno-Çek Cumhuriyetinde gerçekleştirildi.

4 gün süren ve 10 yarış üzerinden düzenlenen organizasyona, ev sahibi Çek Cumhuriyeti yanısıra, Almanya, Avusturya, İsviçre, Macaristan, Yeni Zelanda ve Türkiye'den 50 Pirat katıldı. 6 Pirat ve 12 kişiden oluşan Türk ekipleri, gün içinde yarışları 6.cılık 8.cilik ve 9.culukla bitirerek şimdiye kadar Türkiye'nin Pirat Şampiyonalarında aldığı en iyi derecelere imza attılar.  Genel sıralamalar ise şu şekilde oluştu ;
23. Çağlan Kuruner - Caner Özkan, Galatasaray SK Yelken Şubesi
24. Murat Suntay - Gökmen Eriş, İstanbul Yelken Kulübü
36. Burak Cora - İrfan Papila, Fenerbahçe SK Yelken Şubesi
39. Burçin Ahıskal - Özgür Üçer, Marmara Yelken Kulübü
42. Alper Ekim - Atakan Denizer, İstanbul Yelken Kulübü
50. Cenker Baturay - Oben Sabuncuoğlu, Bayramoğlu Yelken Kulübü

 

Dereceye giren ekiplere ödülleri, şampiyonanın son günü düzenlenen törende verildi. Törende konuşan Uluslararası Pirat Birliği yeni başkanı Kalle, 2014 yılında Türkiye'de düzenlenecek Pirat Dünya Kupasında buluşmak dileğiyle tüm Piratçılara katılımları için teşekkür etti. Ekiplerimizin Avrupa Pirat Şampiyonasından kazandıkları bu tecrübeleri, 2014 Pirat World Cup, Türkiye yarışında tüm ekiplerin değerlendirmesini umuyor, tüm Pirat'çılarımıza centilmence mücadeleleri ve özverili emekleri için teşekkür ediyoruz.

 

Avrupa Pirat Şampiyonası, 2013 - Yarış Hikayesi

 

Şampiyona Öncesi
Şampiyona öncesinde, İstanbul'dan uçakla Salzburg ve Prag üzerinden 2.5 saat uzaklıktaki Lipnoya gelen ekipler, otellerine yerleşip İstanbul'dan yüklediği teknelerin, Lipno ya gelmesini bekledi. Beklenen Tır, Lipno Yelken Kulübüne şampiyonadan önceki günün sabahıi erken saatlerde geldi. Piratlar tek tek Tır dan vinç yardımı ile indirilerek tekneler donatıldı, Şampiyonanın kayıt ve ölçümlerinin yapıldığı aynı gün, Pirat ölçü sertifikaları ve sigortalar ile kesin kayıtlar tamamlandı. Komite tarafından saat 16:00 da bir antreman yarışı düzenlendi, hazır olan bazı ekipler bu yarışa katıldılar, Tur532 ekibi bu yarışı lider tamamladı.

1.GÜN
Saat 10:00 da komite tarafından yapılan brifingde organizasyon hakkında bilgi verildi, Avrupa Pirat Şampiyonasında görev alacak yarış komitesi tanıtıldı.
İlk yarış ise saat 12:00'de, 50 Piratın katılımı ile 5-7 knot rüzgarda verildi. Sosis rotaya benzer kapı şamandıralı bir parkurda yapılan yarışlarda, sürekli değişen rüzgar tüm ekipleri zor durumda bıraktı.İlk yarış sırasında gölün hangi kolundan ilerleyeceğini tam olarak bilemeyen ekiplere, Çek Pirat'ları kıyıya doğru giderek adeta rehberlik etti. Sahil tarafından tazeleyen ve sürekli çeken rüzgarda orsaya tırmanan ekipler, hafif havada çok iyi bir avantaj yakalamış oldu.
İkinci yarış startı saat 13:30 gibi verildi. Hafif havada 3-5 knot rüzgarda 50 tekne ile verilen start tam bir sabır sınavı oldu. Her orsada gölün farklı bir kolunda sağnaklar tazeledi. Özellikle pupa kolunda iyice biten rüzgar sonrasında yarış komitesi kısa rotada hemen finish aldı. Yarışın özeti ilk yarışta sonuncu olan ekibin, bu yarışı ise 1. bitirmesiydi.

Günde 2 yarış olarak planlanan şampiyonada herkes kıyıya dönmeyi beklerken komite bir yarış daha yapmaya karar verdi. Bu sırada tazeleyen ve yön değiştiren rüzgar 10-12 knotlara varınca şamandıraların yeri değiştirildi ve yeniden start işlemlerine başlandı.

Üçüncü yarış daha dengeli geçti. Bu yarışta Tur410 ekibi kapı şamandırasını ilk sırada döndü. Sağanakları takip eden ekipler kendini ön sıralara taşıyarak taktik savaşına girdiler. Tur 410 genel sıralamada bu yarışı 6.sırada bitirdi.
İlk gün komite tarafından tüm şartlar zorlanarak 3 yarışla tamamlandı.

 

2.GÜN
İkinci gün sabah 8:30 daki brifingte 6-8 knot arasında esen rüzgarın 90 derece sürekli yön değiştirmesi sebebiyle, start işlemlerinin gecikebileceği, komitenin rüzgarı sürekli takip ettiği bilgisi iletildi. Tekneleri donatılmış bir şekilde bekleyen ekipler, öğlen yemeğinin ardından saat 13:30 da verilecek start için denize indiler.

Dördüncü yarış 8-10 knot arasında esen rüzgarda ekipler göle dağılarak parkurda taktik savaşına yeniden başladı. Tur 410 ekibi bu yarışlarda orsa şamandırasını ilk sırada döndü. Göl içinde sürekli yön değiştiren rüzgar ekiplerin sürekli strateji geliştirmesini gerektiriyordu. Özellikle pupa kolundaki tercihler yarış sonuçlarını doğrudan etkiledi. Tur 410 ekibi bu yarışı genel sıralamada 8.sırada bitirdi. Tur 300 ekibi de 39.sırada yarışı tamamladı.

Beşinci yarışta startlarda bir kaç kez fodepar durumu yaşanınca, komite Kara Bayrak çekerek start verdi. Start sonrasında Tur 532 ve Tur 410 ekipleri orsa şamandırasını ilk 10 içinde dönerek sıralamada daha yukarılara doğru tırmanma mücadelesi verdi.Tur 532 yarışı 22.sırada tamamladı.

3.GÜN
Sabah 08:30'daki brifingte bir önceki günkü gibi rüzgarın sürekli yön değiştirmesi sebebiyle, komite ekipleri yine karada bekletti. Rüzgar biraz daha oturunca 13:00'de start işlemlerine başlandı.

Yedinci yarış Türk ekipleri bu kez çok daha iyi derecelere imza attı. Tur 777, Tur 532 ve Tur 410 ilk orsa şamandırasını ilk 10 içinde geçerek hep birlikte aynı anda balon bastı. Şamandıra dönüşü sırasında ekipler birbirine seslenerek bu güzel manzaranın diğer yarışlarda da devam etmesi temennisinde bulundu.Tur 532 bu yarışı 9.sırada ve Tur 777 ise yarışı 11.sırada bitirerek oldukça iyi dereceler yaptılar.

Sekizinci yarışta hava biraz düştü. Start hattında fodepar'lardan sonra yarış komitesi siyah bayrak ile start verdi. Bu sırada bazı ekipler kara bayrak gördü. 6-8 knot hafif rüzgardaki yarışı yıldızı Tur 221 oldu. Tur 221 orsa şamandırasını ilk sırada, pupa şamandırasını ise üçüncü sırada dönerek tüm rakipleri arasında öne çıkarak genel sıralamada yarışı 11.sırada bitirdi.

4.GÜN
Şampiyonanın 4.gününde rüzgar 8-12 knot aralığında esiyordu. Şampiyonanın tamamlanması için yapılması gereken 2 adet yarış kalmıştı. Saat 10:00'da brifing sonrasında, 12:00'de yarışların startı verildi.

Dokuzuncu yarışta rüzgarın sürekli yön ve hız değiştirmesi sonrasında yine sıralamalar çok farklılaştı. Şampiyonanın genelinde sürekli ilk sıralarda yer alan ekip neredeyse yok gibiydi. Bir yarış sonuncu olan, diğer yarış ilk sıralarda yer alabiliyordu. Tur 532 ise bu yarışta 22.ci olarak en iyi dereceyi yaptı.

Onuncu yarış ise starttan sonra yine mücadeleyle geçti. Sıralamada tüm tekneler son bir çaba ile genel sıralamayı değiştirmek için ellerinde geleni yaptılar. Türk ekibinden en iyi dereceyi Tur 532 ekibi 21.ci olarak yaptı ve şampiyonanın son yarışında finish verdi. Tur 4103 ekibi ise bu yarışta 27.ci olarak yarışı tamamladı.

 

ÖDÜL GÜNÜ
Dereceye giren ekiplere ödülleri, 4.gün -Cumartesi akşamı- düzenlenen törende verildi. Törende konuşan Uluslararası Pirat Birliği yeni başkanı Kalle, 2014 yılında Türkiye'de düzenlenecek Pirat Dünya Kupasında buluşmak dileğiyle tüm Piratçılara katılımları için teşekkür etti. 2013 Pirat Avrupa Şampiyonasına katılan 7 ülke ve 50 Pirat arasında, Türk ekiplerinin sıralamadaki yeri ise şu şekilde oluştu ;

23. Çağlan Kuruner - Caner Özkan, Galatasaray SK Yelken Şubesi
24. Murat Suntay - Gökmen Eriş, İstanbul Yelken Kulübü
36. Burak Cora - İrfan Papila, Fenerbahçe SK Yelken Şubesi
39. Burçin Ahıskal - Özgür Üçer, Marmara Yelken Kulübü
42. Alper Ekim - Atakan Denizer, İstanbul Yelken Kulübü
50. Cenker Baturay - Oben Sabuncuoğlu, Bayramoğlu Yelken Kulübü


 

GENEL DEĞERLENDİRME
Organizasyonu genel olarak değerlendirdiğimizde Lipno gölü yemyeşil ormanların içinde yer alan cennetten çıkma, Çek Cumhuriyetinin en büyük gölü. Etrafında kamping alanları, bisiklet parkurları ve dinlenme parkları var. Avrupa Pirat Şampiyonasının yapıldığı Lipno yelken kulübü, bu gölün kenarında küçük bir marina içinde yer alıyor. Çok geniş ve eğimli bir çekek yeri olmasına rağmen Piratların göle inmesi için çok uygun bir yer yok. Padle ile kürek çekerek suya iniliyor ve Piratlara suyun içinde binilerek yarışa çıkılıyor. Türkiye'deki yelken kulüplerinin değerini bilmemiz gerek.

Yarış sonrasında civarda dinlenmek için Türk ekibinin yeri ise Hotel Racek restoranı oldu. Ekipler akşam yemeklerini burada hepbirlikte yiyerek günü değerlendirdi.yemekleri güzel ama konaklama için daha iyi alternatif 5 Km mesafedeki Hotel Relax oldu.

Organizasyon komitesi kesin kayıtları ve ölçümleri belirttiği saatlerden farklı saatlerde yapabildi. Kayıtlar sırasında ülke bayrakları da göndere toka edilmemişti.İlk gün dışındaki yarışların start saati 10:00 olarak belirtilmişti ancak bu saatte gölde rüzgar yok. Günde 2 yarış yapılması planlanan organizasyonda ,brifingler ise sabah saat 8:30 da düzenlendi. Ancak brifing sonrasında ekipler erkenden kalkmalarına rağmen saatlerce karada sohbet ederek, gelecek rüzgarı beklediler.
Sonraki günlerde Brifing ve Start saatleri ekipleri talebi üzerine değiştirildi. Yarışlar Cumartesi günü bitince, ödül töreninin Pazar günü sabah erkenden yapılması kararlaştırıldı. Ancak sonradan ödül töreni, yine ekiplerin talebi üzerine Cumartesi akşamına alındı.

Yarış komitesi açısından ise, organizasyonun tam tersine gerçekten 10 numara bir yönetim gördük. Start hattının düzgünlüğü, yarış içinde bile sürekli ve anında değiştirilen şamandıra açıları, parkura hakim olma, 12:00'de startı verilecek yarışların 11:55'de 5 dakika işaretinin verilmesi gibi çok olumlu uygulamalar gördük. Sadece daha şampiyonanın ilk günü yok havada, kısa rota ile alınan zorlama bir yarışın finishi vardı ki bunu da nazarlık olarak değerlendirebiliriz.

Organizasyondan Türk ekipleri şüphesiz büyük tecrübeler elde ederek döndü. İlk göze çarpanlar ;
* Lojistik olarak çok hazır olmak gerekiyor. Teknenin donanımı kusursuz ve kesinlikle tüm ayarlar çok iyi ve hızlı çalışıyor olmalı. Kıyafetler çok rahat olmalı ve sürekli içerden kuru kalmalı, su geçirmez ve nefes alabilir olmalı. Yarış öncesinde veya sırasında yenilecek yemekler bile çok önemli. Ekip bu detayları çok önceden çalışmış ve halletmiş olmalı. Sonrasında ise tüm konsantrasyon tamamen yarışa verilmeli.

* Start hattında çok daha agresif ve sağlam bir yer tutmak gerekiyor. Özellikle 50 teknenin katıldığı bu tür yarışlarda, Start için tamamen apayrı bir taktik çalışma içinde olmak şart.İyi start yapamayan ekibin, yarışta neredeyse bir daha hiç şansı kalmıyor.

* Orsa seyrinde ekipler çok dengeli ve birbirlerini sürekli takip ederek gidiyor. Sıralamada yukarılarda yer alan ekiplerin Orsa açıları çok dik ve gerçekten çok hızlılar. Bu nedenle hatalı bir taktik yapsalar bile sonradan bu hatayı telafi etmek imkanları oluyor. Bu seyirde özellikle kalabalık filolarda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise sürekli temiz rüzgarda kalmayı başarabilmek. Arka sırada kalan ekiplere, bu seyirde hiç temiz rüzgar, hatta temiz oksijen bile gelmiyor.

* Pupa seyri ise adeta yarışın kilit noktası. Pupada kavança atılacak noktalar ve izlenecek taktik çok kritik. Ekibin teknenin neresinde oturacağı, balonu nasıl kullanması gerektiği, kavança sayıları, şamandıraya rakiplere göre hangi pozisyondan yaklaşılacağı gibi çok sayıda ve aslında bildiğimiz detaya "özellikle dikkat etmek ve yarış sırasında konsantre olmak" gerekiyor.

* Dar Apaz seyri bizim çok pratik yaptığımız bir seyir olmamakla birlikte, Avrupa şampiyonasında finish'e girerken kısa bir süre balon ile dar apaz pozisyonunda seyretmek gerekti. Burada bizim ve diğer ekiplerin zaman zaman zorlandığını gözlemledik. Tabii bu da anında bir kaç ekibe geçilmenize sebep oluyor. Bu nedenle bu tür şampiyonalar öncesinde rotayı detaylı incelemek, sanal olarak rotada seyir yapmak ve antremanlarda bu pozisyonları iyi çalışmak çok önemli.

Ekiplerimizin Avrupa Pirat Şampiyonasından kazandıkları bu tecrübeleri, 2014 Pirat World Cup, Türkiye yarışında tüm ekiplerin değerlendirmesini umuyor, tüm Pirat'çılarımıza centilmence mücadeleleri ve özverili emekleri için teşekkür ediyoruz.

 

 

Yazan : Gökmen Eriş

 

 

 

Avrupa Pirat Şampiyonası, Lipno, Çek Cumhuriyeti 2013

Yarış Sonuçları

 

poř. loď reg.č. jméno r.n. vysledky rozjížděk body l.body
  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10  
1.  GER 4372 9903-020 Bajon Oliver 1973 11* 28* 5 6 2 1 3 2 2 1 22  18 000 
    9903-019 Hegert Detlef 1964     18 000 
2.  GER 4402 9903-022 Hoffmann Juliane 1980 20* 2 1 19* 10 8 8 1 1 9 40  14 989 
    9903-021 Schröter Sascha 1971     14 989 
3.  CZE 554 1301-074 Sivý Josef 1966     13 228 
    1301-094 Sivý Dalibor 1969 4 16 11 3 1 17* 5 9 3 35* 52  13 228 
4.  GER 4314 9903-032 Mohns Jörgen 1985 9 5 7 11 21* 2 15* 3 12 3 52  11 979 
    9903-031 Merten Peter 1958     11 979 
5.  GER 4450 9903-024 Bredt Karsten 1962 14* 8 9 17* 11 4 2 10 7 2 53  11 010 
    9903-023 Thoroe Svenja 1987     11 010 
6.  GER 4353 9903-030 SchmeiĂ?er Christine 1979 1 25* 13 14* 14 5 12 5 4 11 65  10 218 
    9903-029 Köhler Kai 1959     10 218 
7.  HUN 211 9905-015 Bödör Gergely 1976     9 549 
    9905-016 Koleszár Péter 1989 22* 3 26* 18 6 13 6 4 9 7 66  9 549 
8.  GER 4299 9903-033 Jansen Carsten 1950     8 969 
    9903-034 Hillenberg Magnus 1989 12 13* 3 10 12 6 4 13 26* 10 70  8 969 
9.  GER 4411 9903-027 Jonkmanns Daniel 1979     8 457 
    9903-028 Jonkmanns Astrid 1977 6 22* 10 22* 15 3 10 20 11 6 81  8 457 
10.  GER 4436 9903-010 Wernicke Ede 1993 19 OCS* 2 7 9 18 26* 19 8 4 86  8 000 
    9903-009 Dreyer Ole 1993     8 000 
11.  AUT 2 9904-006 Fossler Gunter 1970 32* 10 23 5 34* 11 7 8 16 8 88  7 586 
    9904-005 Schaschl Walter 1972     7 586 
12.  SUI 537 9911-002 Salome Pfisler 1995 8 6 12 2 4 10 16 BFD* OCS* 31 89  7 208 
    9911-001 Fels Stephan 1979     7 208 
13.  CZE 555 1701-163 Hendrych Václav 1971 16 12 20 9 3 21 13 DSQ* 5 28* 99  6 860 
    1701-221 Rybáček Josef 1960     6 860 
14.  HUN 432 9905-004 Néméth Adrián 1993 17 14 8 13 8 9 18 35* 15 20*  102  6 538 
    9905-003 Néméth Ferenc 1956     6 538 
15.  GER 4399 9903-013 GroĂ?mann Annika Oline 1988 5 36* 21 37* 20 7 1 6 20 30  110  6 239 
    9903-012 Wahrendorf Simone 1962     6 239 
16.  CZE 565 1701-135 Moucha Pavel 1969 10 18 29* 1 13 22 32* 23 14 13  114  5 959 
    1702-039 Vacula Martin 1968     5 959 
17.  GER 4149 9903-018 Thiel Susanne 1975 2 1 24 31* 5 23 43* 27 21 14  117  5 695 
    9903-017 Bauditz Jens 1964     5 695 
18.  HUN 205 9905-017 Fluck Benedek 1974     5 447 
    9905-018 Székely-Gyökössy Szabolcs 1973 33* 4 22 12 17 24* 24 15 19 18  131  5 447 
19.  GER 4393 9918-001 Wilcox Greg 1960     5 212 
    9918-002 Freiheit JÝrgen 1962 23 7 38* 21 41* 26 31 12 6 5  131  5 212 
20.  GER 4366 9903-005 Wildt Karl Hermann 1956     4 989 
    9903-006 Helms Björn 1977 24 34* 4 4 19 27 17 31* 18 25  138  4 989 
21.  GER 4420 9903-040 Rix Sascha 1987 3 11 41* 28 39* 12 23 24 23 15  139  4 778 
    9903-039 Bauditz Anne 1987     4 778 
22.  GER 4440 9903-007 Peters Jonny 1992     4 575 
    9903-008 Zweigler Simon 1994 7 17 14 25 23 16 20 32* 34* 17  139  4 575 
23.  TUR 532 9913-006 Özkan Caner 1983 18 15 27* 26* 22 20 9 18 22 21  145  4 382 
    9913-005 Kuruner Çaglan 1968     4 382 
24.  TUR 410 9913-007 Suntay Murat 1967     4 198 
    9913-008 Eriş Gökmen 1974 15 27 6 8 28 14 22 34* 30* 26  146  4 198 
25.  GER 4171 9903-036 Scheibel Christian 1984 25 40* 30 34* 7 15 21 14 17 33  162  4 020 
    9903-035 Salewski Daniel 1982     4 020 
26.  HUN 9 9905-006 Németh Kristóf 1991 31 30 34* BFD* 25 29 27 7 13 12  174  3 850 
    9905-005 Szentpéteri Ádám 1944     3 850 
27.  GER 4248 9903-001 Lutz Jacobs 1958     3 686 
    9903-002 Bernd Anderssohn Bernd 1950 28 37 32 20 43* 30 14 40* 10 16  187  3 686 
28.  GER 4387 9903-015 Jacobs Refa-Maria 1984     3 528 
    9903-016 Anderssohn Thomas 1974 13 19 17 27 32* 25 28 29 31 34*  189  3 528 
29.  AUT 7 9904-002 Lehner Gloria 1997 37* 23 33 29 24 19 19 25 24 40*  196  3 376 
    9904-001 Lehner Alexander 1966     3 376 
30.  GER 4375 9903-038 Bauditz Hannelore 1963 35 21 19 23 16 31 44* 28 29 37*  202  3 228 
    9903-037 Schwassmann Detlef 1962     3 228 
31.  HUN 777 9905-010 Berki Győző 1988 47* 9 16 DSQ* DNE 38 25 16 28 22  205  3 086 
    9905-009 Nyeste dr. Gábor 1974     3 086 
32.  CZE 568 1301-233 Žíla Jiří 1994     2 948 
    1304-190 Gardavský Petr 1983 29 24 31 15 35 40* 29 BFD* 25 19  207  2 948 
33.  HUN 601 9905-012 Schneider István 1979 27 44* 18 33 46* 32 38 21 27 24  220  2 815 
    9905-011 Friedl Mihaly 1984     2 815 
34.  CZE 487 1702-080 Smutná Veronika 1973 21 32 25 16 36 42* 35 17 42* 39  221  2 685 
    1702-067 Bulíř Martin 1979     2 685 
35.  GER 4354 9903-026 Houben Nick 1999 36 DSQ* 36 32 18 34 37 22 46* 23  238  2 559 
    9903-025 Call Tobias 1998     2 559 
36.  TUR 777 9913-001 Cora Burak 1984     2 437 
    9913-002 Papila Irfan 1956 40 35 42* 40 37 33 11 36 41* 32  264  2 437 
37.  CZE 381 1702-177 Lončáková Jana 1965 42 26 43 44* 27 36 34 30 33 47*  271  2 318 
    1302-110 Beneš Pavel 1969     2 318 
38.  CZE 512 1606-186 Stránská Lucie 1988 34 33 37 43* 29 28 39 37 40* 36  273  2 202 
    1701-196 Richter Zdeněk 1979     2 202 
39.  TUR 4103 9913-009 Ahiskal Y. Burcin 1963     2 089 
    9913-010 Ucer Ozgur   30 31 48* 36 40 37 42 43* 36 27  279  2 089 
40.  HUN 5 9905-008 Csillag Györgyi 1958 39 38 40 30 26 43* 36 33 38 48*  280  1 979 
    9905-007 Csillag Miklós 1954     1 979 
41.  CZE 412 1401-038 Jukl Jan 1953     1 872 
    1401-111 Juklová Alice 1954 38 29 46* 42* 33 35 41 26 39 41  282  1 872 
42.  TUR 221 9913-004 Denizer Atakan 1971 45 46* 35 47* 44 41 30 11 32 45  283  1 767 
    9913-003 Ekim Alper 1974     1 767 
43.  HUN 437 9905-002 Tóth István 1957 41 DSQ* 28 38 38 39 33 BFD* 35 43  295  1 665 
    9905-001 Pávics László 1957     1 665 
44.  AUT 21 9904-004 Kastanek Markus 1997 49* 39 49* 24 31 49 47 42 43 29  304  1 565 
    9904-003 Uzel Tom 1997     1 565 
45.  GER 4419 9903-003 Schnepf Benjamin 1980     1 468 
    9903-004 Jäkel Fabian 1988 26 20 15 DNC* DNC* DNC DNC DNC DNC DNC  316  1 468 
46.  CZE 466 1702-087 Mareček Josef ml. 1984     1 372 
    1304-250 Mareš Jan 1992 43 42 44 45* 30 44 45* 38 37 44  322  1 372 
47.  HUN 82 9905-014 Simkó Zsolt 1968 44 43 39 46* DSQ* 45 40 39 44 38  332  1 279 
    9905-013 Vass Ádám 1958     1 279 
48.  CZE 55 1301-112 Pour st. Václav 1952 46* 41 45 35 45 46 49* 45 45 46  348  1 187 
    1301-067 Kuš Emil 1958     1 187 
49.  AUT 12 9904-008 Lenner Nicolaus   48* 45 47 41 42 47 48* 41 48 42  353  1 098 
    9904-007 Beranek Roswitha 1965     1 098 
50.  TUR 300 9913-012 Sabuncuoglu Ali Oben 1984 50* 47 50* 39 47 48 46 44 47 49  367  1 010 
    9913-011 Baturay Cenker 1979     1 010